Trump schválil partnerstvo medzi firmami U.S. Steel a Nippon Steel. Spojenie prinesie miliardové investície
Trump schválil partnerstvo americkej oceliarskej spoločnosti U. S. Steel s japonským konkurentom Nippon Steel. Riziko pre národnú bezpečnosť možno zmierniť splnenými podmienkami stanovenými vládou USA, uviedol Trump v prezidentskom príkaze. U. S. Steel má výrobné aktivity aj na Slovensku.
Trumpov príkaz neobsahoval podrobnosti o podmienkach dohody.
Firmy v tlačovom vyhlásení uviedli, že dohoda zahŕňa nové investície 11 miliárd dolárov, ktoré sa budú realizovať do roku 2028, a záväzky v oblasti správy a riadenia.
Americká vláda získa zlatú akciu v spoločnosti. Firmy však nespresnili, akú mieru kontroly zlatá akcia Spojeným štátom poskytne.
Spoločnostiam sa podľa vyhlásenia podarilo získať všetky potrebné regulačné schválenia. Partnerstvo by sa tak malo čoskoro dokončiť.
Trump odobril japonské prevzatie U.S. Steel. Košické závody sa tak stanú súčasťou historickej dohody
Trump kontroluje U. S. Steel
Trump tento týždeň uviedol, že ako prezident bude mať úplnú kontrolu nad tým, čo U. S. Steel v rámci investície urobí. Podľa neho dohoda zachová pre Američanov podiel 51 percent.
Spoločnosť Nippon Steel podala ponuku na prevzatie firmy U. S. Steel za takmer 15 miliárd dolárov koncom roka 2023. Transakciu však zablokoval predchádzajúci americký prezident Biden z dôvodov národnej bezpečnosti.
Spoločnosť U. S. Steel bola založená v roku 1901 a má sídlo v Pensylvánii. Bývala symbolom americkej ekonomickej zdatnosti, ale v poslednom čase len ťažko drží krok so zahraničnou konkurenciou.
Firma vlastní okrem iného košické železiarne U. S. Steel Košice, predtým Východoslovenské železiarne.