Rokovania o amerických clách vrcholia. Európa má len pár týždňov na odvrátenie obchodnej vojny

Rokovania o amerických clách pokračujú. Eurokomisár Maroš Šefčovič, ktorý v nich zastupuje Európu, má na nájdenie kompromisu už iba pár týždňov. Ak sa mu to nepodarí, 9. júla sa rozpúta druhé pokračovanie celosvetovej obchodnej vojny.

Odkedy sa Donald Trump ujal funkcie, svet je neustále v strehu. Nikto totiž nevie, kedy a ako americký prezident zmení clá. Pre Európu a teda aj Slovensko zatiaľ platí toto. Ak chceme do Spojených štátov vyviezť hliník a oceľ, clá sú vo výške 50 percent. Polovičné sú na dovoz áut a na všetok ostatný tovar platia clá vo výške 10 %.

"Tieto vyhlásenia sa zvyknú veľmi rýchlo meniť, tak uvidíme ako ďaleko to až zájde," uviedol ekonomicko-personálny riaditeľ OFZ Stanislav Huba.

"Každý deň je to inak. Firmy by aspoň potrebovali vedieť, či keď naložia kontajner na loď, tak či clá ešte budú platiť keď dorazí do USA, alebo to už bude zase inak," povedal viceprezident Hospodárskej komory ČR Radek Jakubský.

Colná vojna na spadnutie

Táto neistota by už čoskoro teoreticky mohla byť minulosťou. Európa a Spojené štáty totiž nepretržite rokujú o tom, čo bude s tarifami od 9. júla. Donald Trump totiž hrozí, že práve od tohto dátumu zavedie až 50 % clá na všetky tovary dovážané do USA. Vyhnúť sa tomu pokúša tím vyjednávačov na čele so slovenským eurokomisárom.

"Minulý týždeň sa naše negociačné tímy zamerali na to, že sme si spoločne vyhodnotili viac ako tisíc colných položiek, to znamená aké colné sadzby máme uplatnené jeden voči druhému," povedal eurokomisár pre obchod a ekonomickú bezpečnosť Maroš Šefčovič.

Brusel tvrdí, že je pripravený reagovať

Na výsledky rokovaní čakajú aj podnikatelia z V4. V Bratislave podpísali memorandum. Európsku komisiu v ňom žiadajú aktualizovať obchodnú politiku v oblasti ciel, ale upozorňujú aj na príliš drahé energie a nejednotné podmienky pre štáty 27-mičky.

"Sa nám podarilo zjednotiť najvýznamnejšie zamestnávateľské organizácie z regiónu. Chceme prepojenie zhora nadol, aby priemysel bol zjednotený a aby na to kompetentní reagovali," dodal predseda Rady slovenských exportérov Lukáš Parízek.

Ak by Američania od avizovaných 50 % ciel na všetky tovary neustúpili, aj Brusel tvrdí, že je pripravený reagovať. A to vlastnými recipročnými tarifami.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok