Ak odmietnu prácu, prídu o dávky. Opozícia aj mimovládky vyzývajú Pellegriniho, aby zákon vetoval

Už od septembra tí, ktorí odmietnu pracovať, prídu o dávku v hmotnej núdzi. Hoci poslanci zákon schválili, teraz sa začína boj o to, aby platiť nezačal. Hnutie Progresívne Slovensko pripravuje podnet na Ústavný súd a viaceré mimovládne organizácie posielajú prezidentovi otvorený list, aby zákon nepodpísal.

Dávka v hmotnej núdzi je dávkou existenčnou, tvrdí časť opozície. A tú, podľa nej, nemožno ničím podmieňovať. Progresívci už klopú na Ústavný súd, aby o tom rozhodol.

"Pridávajú sa aj viaceré mimovládne organizácie. Od prezidenta žiadajú, aby zákon o zamestnanosti nepodpísal," povedala poslankyňa Irena Bihariová.

"Tento zákon ide od diskriminácie až po trestanie chudobných ľudí," vyjadril sa riaditeľ Amnesty International Slovensko Rado Sloboda.

"Od signatárov otvoreného listu prezidentovi by sme očakávali vyššiu úroveň odbornosti. V liste nie je uvedené ako zákon porušuje vymenované články Európskej sociálnej charty. Navyše, Ústavný súd SR už podobný princíp posudzoval v minulosti a konštatoval, že je v súlade s ústavou," vyjadrilo sa ministerstvo práce.

Riziko svojvôle a subjektívneho rozhodovania

Amnesty International tvrdí, že zákon je rizikom a subjektívnym rozhodovaním úradníkov. Podľa iniciátorov listu je zároveň reštrikčný. Väčšina zástupcov samospráv ho naopak víta. V obciach a mestách majú aj dostatok pracovných príležitostí.

"My sme mali na aktivačných ľudí, ktorých sme potom plynule zamestnali a to je podľa mňa cieľ," vyjadrila sa starostka obce Hlboké nad Váhom Karina Holešová.

"Ľudia budú zneužívaní na štátom nariadenú prácu pre samosprávy a to nie je v poriadku," dodal riaditeľ Amnesty International.

Starostovia však často riešia prípady, že mnohí občania sú nezamestnateľní a ak stratia nárok na dávku, bude sa o nich musieť postarať obec.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok