Za necelé percento územia zaplatilo Rusko dvojnásobkom životov. Front sa zmenil na mlynček na mäso
Vo vojne na Ukrajine padlo alebo utrpelo zranenia až 1,4 milióna vojakov z oboch strán. Ruské straty dosahujú dvojnásobok ukrajinských, zatiaľ čo územné zisky Moskvy sú len symbolické.

Od začiatku vojny na Ukrajine zahynulo alebo bolo zranených až 1,4 milióna vojakov na ruskej aj ukrajinskej strane. Uvádza sa to v odhade washingtonského think-tanku Centrum pre strategické a medzinárodné štúdiá (CSIS).
Straty Ruska, ktoré má výrazne väčšiu armádu ako Ukrajina, sú viac než dvojnásobné v porovnaní s údajmi za Ukrajinu.
Rusko podľa tvrdenia CSIS dosiahlo od minulého roka len veľmi obmedzené územné zisky.
Neoveriteľné údaje, odhady z otvorených zdrojov
Rusko a Ukrajina informujú o svojich stratách len veľmi obmedzene a ich údaje je veľmi ťažké overiť. CSIS vychádza vo svojom odhade z viacerých štúdií a otvorených zdrojov.
Podľa odhadu centra na ruskej strane zomrelo od začiatku vojny do 1. mája tohto roku 200 000 až 250 000 vojakov.
Zmasakrovanie elity ruskej armády prinútilo Kremeľ zmeniť taktiku. Počas trojročnej vojny na Ukrajine platí Moskva krvavú daň

Celkové straty vrátane zranených CSIS odhaduje na 950 000 vojakov. Pre Rusko by tak išlo o najkrvavejšiu vojnu od roku 1945.
Na ukrajinskej strane podľa CSIS padlo 60 000 až 100 000 vojakov a celkové straty aj so zranenými dosiahli až 400 000 vojakov.
Obrovské straty za nepatrný územný zisk
„Rusko zaplatilo mimoriadne vysokú cenu v krvi za jedno percento ukrajinského územia, ktoré získalo od januára 2024,“ uviedlo centrum.
Rusko podľa neho od januára 2024 dobylo popri celej fronte približne 5100 štvorcových kilometrov ukrajinského územia a postup sa navyše od tohtoročného apríla spomalil.
(Článok pokračuje pod videom.)
Ruský raketový útok v polovici apríla na mesto Sumy si vyžiadal desiatky obetí:
Vysoké sú podľa CSIS aj straty zbraní a vojenského materiálu.
„Hlavná nádej Kremľa na víťazstvo na bojisku spočíva v ukončení pomoci Ukrajine zo strany Spojených štátov,“ uvádza dokument CSIS.
Pomoc Západu ako kľúčový faktor pre Ukrajinu
Centrum poukazuje aj na to, že pomoc, ktorú Ukrajina dostáva od európskych krajín a USA, je pre Kyjev kľúčová, aby dokázal čeliť ruskej vyčerpávajúcej vojne.
Moskva sa totiž môže spoľahnúť na to, že Rusko má viac obyvateľov, ako aj na svoj priemyselný potenciál, ktorý posilňuje pomoc od spojencov, ako sú Čína, KĽDR alebo Irán.
CSIS preto odporúča posilniť sankcie na ruské hospodárstvo a zvýšiť vojenskú pomoc Ukrajine tak, aby sa ľudské straty stali pre Rusko neakceptovateľné.