Zdechovský Ficovi: Zmeňte lieky alebo choďte k psychiatrovi. O sledovaní misie informoval šéfku europarlamentu
Český europoslanec Tomáš Zdechovský ironicky reagoval na útoky premiéra Roberta Fica, ktorý ho označil za „nájomného vraha“. Delegácia, ktorú viedol, podľa neho čelila zastrašovaniu, preto požiadal o ochranu aj predsedníčku EP.
„Pán Fico, ak máte nejaký problém s nájomnými vrahmi, odporúčam navštíviť dobrého psychiatra alebo zmeniť lieky,“ odkázal český europoslanec Tomáš Zdechovský premiérovi SR Robertovi Ficovi (Smer-SD) na sociálnej sieti X. V inom príspevku premiérovi odporučil „pár dní odpočinku a medovkový čaj na zmiernenie stresu“.
Predchádzalo tomu Ficovo opakované tvrdenie, že Zdechovský prišiel na Slovensko na pokyn opozície ako „politický nájomný vrah“, aby diskreditoval jeho vládu a šíril propagandu. Fico českého europoslanca označil aj za „podivína z Českej republiky“, ktorý robí „špinavú robotu za slovenskú opozíciu“.
Zdechovský tieto obvinenia odmieta a reaguje sarkasticky, no zároveň upozorňuje na vážnosť situácie. „Pokračujte, Robert. Motivujete ma ďalej rozkrývať tie vaše podvody,“ napísal a dodal, že sa premiéra nebojí, pretože „peniaze z EÚ nie sú bankomat politikov a ich kamarátov.“
Po Ficových vyjadreniach sa podľa Zdechovského zvýšil počet výhražných správ, ktoré dostal, čo v ňom vyvolalo obavy o bezpečnosť svojej rodiny. Aj preto požiadal českú políciu o ochranu a zároveň informoval predsedníčku Európskeho parlamentu Robertu Metsolovú o celkovej situácii počas kontrolnej misie na Slovensku.
Misiu sledovali
V liste adresovanom Metsolovej Zdechovský opísal podozrenie, že štvorčlenná delegácia europoslancov z výboru CONT bola počas návštevy Slovenska sledovaná. „Počas nášho pobytu sme získali hodnoverné informácie, že sme boli sledovaní slovenskými bezpečnostnými zložkami. Takéto konanie je v priamom rozpore s princípmi spolupráce medzi členskými štátmi a inštitúciami EÚ,“ uviedol.
Líder misie z Bruselu dostal vyhrážky smrťou: Nebojím sa, odkázal Zdechovský a tvrdí, že ho na Slovensku sledovali
Podľa Zdechovského delegácia čelila nielen sledovaniu, ale aj koordinovanému politickému útoku zo strany viacerých členov vlády. Osobitne upozornil na ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) a ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nom. SNS), ktorí podľa neho delegáciu verejne napádali a spochybňovali jej závery. Najzávažnejšie však označil výroky samotného premiéra Fica.
„Parlamentné misie nesmú byť vystavované zastrašovaniu. Ak začneme tolerovať takéto praktiky, ohrozujeme samotné demokratické jadro Únie,“ napísal predsedníčke EP a vyzval ju, aby o incidente informovala vedenie europarlamentu a zvážila ďalšie kroky voči Slovensku.
Zdechovský bol vedúcim štvorčlennej delegácie europoslancov, ktorá sa na Slovensku zamerala na kontrolu využívania eurofondov. Počas tlačovej konferencie na záver návštevy spochybnil schopnosť slovenských orgánov efektívne odhaľovať a predchádzať podvodom.
Zároveň vyjadril pochybnosti o efektívnosti niektorých projektov, najmä v súvislosti s rómskou komunitou. Jeho hodnotenie podporil aj slovenský europoslanec Michal Wiezik (PS/Renew). Ďalší člen misie, český europoslanec Ondřej Knotek (ANO/PfE), naopak ocenil viaceré kroky vlády, ale s celkovými závermi misie sa stotožnil.
„Podivín“ z Česka
Premiér Fico rázne odmietol závery europarlamentnej misie a namiesto vecnej reakcie zvolil osobný útok. Kritizoval návštevu českého europoslanca Zdechovského, ktorého označil za nájomného vraha nasadeného opozíciou a zároveň ho nazval podivínom.
Fico opäť zaútočil na Zdechovského: Nájomný vrah, ktorý môže byť nabudúce požiadaný, aby opustil Slovensko
Zároveň naznačil, že podobní zahraniční návštevníci by v budúcnosti nemuseli byť na Slovensku vítaní a mohli by byť vyzvaní, aby krajinu opustili.
Kým Zdechovského misiu premiér označil za politickú provokáciu, druhú europarlamentnú delegáciu z výboru LIBE, ktorá prišla o niekoľko dní neskôr, ocenil. Podľa neho sa jej členovia správali profesionálne, diskutovali vecne a zaujímali sa o fakty.
Tvrdil tiež, že jeho vláda od nástupu v roku 2023 neprijala žiadne rozhodnutia, ktoré by narúšali právny štát či porušovali ľudské práva. Navrhol preto europoslancom, aby vytvorili špeciálnu misiu, ktorá by spätne preverila údajné porušovanie práv počas predchádzajúcej vlády.