Košice sú zase o niečo unikátnejšie. Maratónski bežci majú v meste svoje múzeum

Košice si pripísali ďalší bod do zoznamu unikátov. Maratónski bežci majú v meste svoje múzeum. Okrem informácií o viac ako 100 ročnej histórii maratónu tam nájdete aj legendárne stopky z roku 1930 či bežecké tretry jedného z víťazov.

Mesto Košice a Maratónsky klub spojili sily a vytvorili jedinečné múzeum venované maratónu. Ide o tretie takéto múzeum na svete.

Ide o tretie takéto múzeum na svete

„Poznáme múzeum v meste Maratón pri Aténach, ktoré vzniklo pri olympiáde v roku 2004, ďalšie je v Berlíne. Toto naše je teda tretie na svete,“ uviedol riaditeľ Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach Branislav Koniar.

„Inšpirovali sme sa múzeami po celom svete, vrátane olympijského domu v Bratislave. Po dvoch rokoch príprav a schválení v mestskom zastupiteľstve sa nám podarilo tento skvost zrealizovať,“ doplnil primátor mesta Košice Jaroslav Polaček (nezávislý).

V zbierkach Východoslovenského múzea a Maratónskeho klubu sa nachádza viac ako 5 000 predmetov súvisiacich s týmto legendárnym podujatím. Najzaujímavejšie z nich sú vystavené v novom múzeu. Medzi exponátmi sú aj historické stopky, ktoré slúžili na meranie času maratóncom až do roku 1981.

Zaujímavou časťou je zbierka olympijských medailí

„Kúpil ich Rudolf Levit v roku 1930 na Hlavnej ulici. Jeho syn emigroval, byt zostal opustený, vyrabovaný, ale sused tie stopky našiel a zachoval,“ priblížil Koniar.

Zaujímavou časťou expozície je aj zbierka olympijských medailí či maratónky víťaza z roku 1976.

„Po pretekoch ich dozdobil fixkou – napísal čas, dátum a pridal aj malé kresbičky,“ prezradil Koniar.

Históriu košického maratónu a samotného mesta približuje aj digitálna „Maratónpédia“. Na piatich paneloch nájdu návštevníci štatistiky, články, príbehy a prehľady.

„Máme zaznamenaných 50-tisíc maratóncov a ďalších 65-tisíc polmaratóncov,“ dodal Koniar.

Zriadenie múzea stálo približne 200-tisíc eur a jeho prevádzka by mala byť samofinancovateľná. Prispieť k tomu má aj možnosť vychutnať si kávu priamo medzi exponátmi.

„Veríme, že sa nám podarí dosiahnuť návštevnosť, vďaka ktorej budeme mať zisk nielen z kávy, ale zároveň ho budeme môcť prerozdeliť aj s Maratónskym klubom,“ uzavrel Polaček.

Máš dobrý tip na reportáž?

Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.

Zistiť viac
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok