Podnikatelia objavujú nové príležitosti v Ázii. Slovensko bolo čestným hosťom na veľtrhu v čínskom meste Ningbo
Podnikatelia sa obzerajú po nových príležitostiach v Ázii. Obrovský trh ponúka zaujímavé možnosti. Slovensko malo tento rok na čínskom expe a medzinárodnom veľtrhu spotrebiteľských tovarov v meste Ningbo štatút čestného hosťa.
Čína je po USA druhá najväčšia ekonomika sveta. Supermoderné mestá sa miešajú s tradíciami. Na pultoch v obchodoch nájdete aj západný tovar. Obrovský trh s viac ako miliardou obyvateľov využívajú firmy z celého sveta. Obchodnú príležitosť tu našla aj známa slovenská vinárska firma.
"Strojárska fakulta technickej univerzity v Košiciach ponúka v Číne titánové implantáty. Tie pomáhajú zlepšiť život ľuďom, ktorých poznačil úraz alebo dopravná nehoda. Napríklad ako náhrada časti lebečnej kosti. Okrem toho fakulta vyvíja aj vodíkové technológie. Tie sa dnes využívajú najmä v nákladnej doprave," uviedol prodekan pre inovácie STU v Košiciach Tomáš Brestovič.
"Rozbehnúť biznis v Číne však nie je jednoduché. Čínske zákony sa rýchlo menia a ich výklad nie je vždy jednoznačný. Zahraničné firmy sa niekedy stretávajú s regulačnou diskrimináciou. V minulosti museli mať spoločnosti čínskeho spoluinvestora, čo už nie dnes nie je podmienkou. Bez miestnej spojky alebo obchodného diplomata sa ale len ťažko zaobídu," povedal expert na ekonomickú diplomaciu Tibor Buček.
"Čína je aktuálne najväčším našim najväčším obchodným partnerom v Ázii. Obchodná výmena so Slovenskom dosahuje 10 miliárd eur. Do krajiny vyvážame najmä automobily a elektroniku. Obchodné príležitosti tu ale nájdu aj menšie firmy," dodal predseda NR SR Richard Raši (Hlas-SD).