Orbán nazval Fica „najtvrdším z nás všetkých“. Prežil päť guliek a je späť, jeho návrat vraj nemá v Európe obdobu

29.5.2025 13:48 , Aktualizované: 29.5.2025 17:00

Maďarský premiér Viktor Orbán venoval mimoriadnu pozornosť slovenskému predsedovi vlády Robertovi Ficovi počas svojho vystúpenia na štvrtom ročníku Konferencie konzervatívnej politickej akcie (CPAC), ktorá sa vo štvrtok začala v Budapešti.

Fica označil za „najtvrdšieho z nás všetkých“ a ocenil ho ako symbol návratu na politickú scénu po atentáte, ktorý sa odohral v máji 2024.

„Dostal päť guliek od bandy rozzúrených, rozvášnených liberálov a dnes je tu s nami a bojuje, ako keby sa nič nestalo. Takéto niečo ešte svet nevidel. Toto je najväčší návrat v Európe, vyhlásil Orbán podľa denníka Napunk. Ficovu prítomnosť na konferencii označil za dôkaz jeho odhodlania a sily. „Je najtvrdší z nás všetkých, dodal maďarský premiér.

Prihovoril sa aj Trump

Konferencia CPAC, ktorú každoročne organizuje Americká konzervatívna únia (ACU), sa v Budapešti koná už po štvrtý raz. Tento rok sa nesie v duchu budovania „globálnej vlasteneckej aliancie“, ktorá má byť odpoveďou na výzvy otvorených hraníc, rodovej ideológie a provojnovej politiky, informovala agentúra.

Účasť na podujatí potvrdili viacerí lídri pravicových a krajne pravicových strán vrátane rakúskeho Herberta Kickla (FPÖ), nemeckej Alice Weidelovej (AfD), holandského Geerta Wildersa a českého expremiéra Andreja Babiša.

Účastníkov konferencie pozdravil prostredníctvom videozáznamu aj bývalý americký prezident Donald Trump. „Viete, čo pre mňa znamená Maďarsko, a viete aj to, čo pre mňa znamená CPAC. Obe si veľmi vážim a milujem,“ odkázal Trump a o Orbánovi povedal, že je to „skutočne výnimočná osobnosť“, ktorá „odviedla skvelú prácu pri riadení krajiny“.

V otváracom prejave Orbán zdôraznil, že Európa stojí pred zásadnou voľbou medzi „liberálnou a vlasteneckou budúcnosťou“. Podľa neho tá prvá vedie k centralizovanému a vojnovému kontinentu, zatiaľ čo Maďarsko chce ísť inou cestou. „Potrebujeme mier, a na to nepotrebujeme členstvo Ukrajiny v EÚ. Potrebujeme suverenitu, nechceme centrálne riadenie. Ľuďom treba vrátiť slobodu politiky, myslenia a názoru. Chceme získať späť Európu od migrantov a chceme kresťanskú Európu,“ citovala agentúra.

Výkonný riaditeľ organizátora konferencie, Centra pre základné práva (Alapjogokért Központ), Miklós Szánthó uviedol, že do Budapešti pricestovali účastníci z 30 krajín šiestich kontinentov. Maďarský premiér na sociálnej sieti Instagram doplnil, že „oči celého sveta sú upreté na nás“.

Čo je CPAC?

Konferencia CPAC vznikla v Spojených štátoch v roku 1974 ako platforma pre amerických konzervatívcov, pričom dlhé roky bola úzko spätá s Ronaldom Reaganom, ktorý ju využíval na prezentáciu klasických pravicových hodnôt, ako sú sloboda jednotlivca, obmedzená vláda či silná obrana.

Postupom času však CPAC prešla výraznou premenou a v súčasnosti dominuje jej programu populistická, nacionalistická a krajne pravicová agenda. Hlavnou postavou konferencie je americký prezident Trump, ktorý ju využíva na mobilizáciu svojich priaznivcov, spochybňovanie volebných výsledkov a šírenie bojovej rétoriky proti svojim oponentom.

Podľa kritikov sa z niekdajšieho širokospektrálneho konzervatívneho fóra stalo miesto, kde sa oslavuje kult osobnosti a vytláča akákoľvek vnútorná opozícia v rámci republikánskeho spektra. Rečníkmi sú často osoby spájané s autoritárskymi tendenciami, radikálnym nacionalizmom či šírením konšpirácií.

Politickí analytici a viacerí bývalí republikánski stratégovia označujú dnešnú CPAC za extrémistickú platformu, ktorá polarizuje spoločnosť a podkopáva dôveru v demokratické inštitúcie. Napriek tejto kritike sa konferencia rozšírila aj za hranice USA, vrátane Maďarska, ktoré sa stalo jedným z jej hlavných európskych partnerov.

Orbán zhruba pred mesiacom navštívil aj Slovensko. Pozrite si, čo povedal na spoločnej tlačovej besede s Ficom:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok