Slovenské firmy sa snažia dobehnúť zahraničných lídrov. Ako vyzerá zodpovedné podnikanie?
Zodpovednosť firiem nie je len o šetrnejšom správaní sa k životnému prostrediu, ide aj o vzťah podniku s investormi či zamestnancami. Práve o zodpovednom podnikaní bola reč na konferencií ta3.
Podpora životného prostredia a zodpovednosť voči spoločnosti sa stávajú neoddeliteľnou súčasťou firemnej kultúry mnohých podnikov na Slovensku. Spoločnosti čoraz viac investujú do environmentálnych a sociálnych iniciatív, pričom osobitná pozornosť sa venuje aj duševnému zdraviu zamestnancov.
Podpora životného prostredia a zodpovednosť voči spoločnosti
„Netýka sa to len životného prostredia, ale aj sociálnych tém – našich zamestnancov a zákazníkov. Našou hlavnou témou je mentálne zdravie a celkové zdravie našich obyvateľov,“ uviedol generálny sekretár a ESG koordinátor spoločnosti UNIQA Marián Lorinčík.
Podobne sa angažuje aj spoločnosť DM Drogerie Markt. „Robíme aktivity v oblasti sociálnej a environmentálnej zodpovednosti a zodpovednosti v rámci dodávateľského reťazca,“ vysvetlila Zuzana Vinklerová.
Napriek pozitívnym snahám Slovensko stále zaostáva za západnými krajinami, najmä v inováciách a štandardizovaných ESG procesoch. „Zahraničné firmy už majú štandardy implementované. U nás to zatiaľ nie je bežná prax,“ upozornil z DSV Solutions Slovakia Anton Keleši.
Trend však rastie. „Slovenské firmy sa čoraz viac zaujímajú o udržateľnosť a zodpovedné podnikanie,“ potvrdil Tomáš Sisák z firmy Nomus.
Kľúčom je vytvoriť priaznivé prostredie
Podľa prezidenta SR Petra Pellegriniho je kľúčom vytvoriť priaznivé prostredie pre inovácie: „Potrebujeme komplex opatrení, ktoré motivujú firmy využívať moderné technológie – daňové úľavy či zníženie byrokracie.“
Zodpovednosť sa však nekončí výrobou – dôležitý je aj výber dodávateľov a etické investovanie. „Verejné zdroje na internete dnes ponúkajú množstvo možností na overenie dôveryhodnosti partnerov,“ uzatvára z advokátskej kancelárie Nomus Marián Bošanský.