Izrael posiela Palestínčanov ako živé štíty do tunelov, tvrdia svedkovia. Vojaci ich volajú „komáre“
Izraelská armáda používa pri vojenských operáciách niektorých zadržiavaných Palestínčanov ako živé štíty a posiela ich do budov či tunelov v rámci pátrania po nastražených výbušninách či ozbrojencoch. S odvolaním sa na svedectvo viacerých Palestínčanov a izraelských vojakov to tvrdí agentúra AP.

Najmenej 21 ľudí zabili sobotné izraelské údery v Pásme Gazy. Izraelské letectvo zaútočilo aj na takzvanú humanitárnu zónu v oblasti Mavásí, píše agentúra WAFA.
Takmer každá jednotka takto Palestínčana používala, pričom rozkazy k tomu prichádzali od veliteľov. Agentúre AP to povedal pod podmienkou zachovania anonymity izraelský dôstojník.
Palestínsky "komár" v uniforme
Palestínčan Ajmán Abú Hamadán agentúre povedal, že vlani v lete bol izraelskými vojakmi počas 17 dní nútený vstupovať do prehľadávaných budov oblečený vo vojenskej uniforme a s miniatúrnou kamerou pripevnenou na čele. AP získala svedectvo siedmich Palestínčanov a dvoch izraelských vojakov. O využívaní Palestínčanov ako živých štítov dlhodobo informujú aj izraelské ľudskoprávne organizácie, vrátane tých, ktoré zaznamenávajú svedectvá izraelských vojakov a dôstojníkov.
Podľa niektorých svedectiev sa praxi hovorí "komárí protokol", pričom komáre sú mienení Palestínčania. Stručné príkazy ako "priviesť komára" velitelia dávali okrem iného cez rádiové spojenie, uviedol jeden z izraelských vojakov. V niektorých prípadoch boli použitie už zadržaní Palestínčania, v iných prípadoch boli Palestínčania zadržaní na tento účel. Agentúra AP tvrdí, že existujú prípady, keď Palestínčania nútení k tejto praxi zahynuli.
Izraelská armáda podľa AP uviedla, že sa drží zákazu využívania civilistov pri vojenských operáciách a že preveruje údajné prípady tejto praxe. Izraelský najvyšší súd v roku 2005 používanie ľudí ako ľudských štítov pri vojenských prieskumných operáciách zakázal.
V humanitárnej zóne zomrelo päť ľudí
Najmenej 12 ľudí v sobotu zahynulo pri izraelskej tankovej paľbe v oblastiach miest Chán Júnis a Rafáh v južnej časti Pásma Gazy. Útok izraelského letectva v takzvanej humanitárnej zóne v oblasti Mavásí zabil najmenej päť ľudí a približne 50 ďalších zranil. Humanitárne zóny sú oblasti označené Izraelom ako bezpečné, do ktorých sa podľa izraelskej armády majú sťahovať obyvatelia z bojových zón Pásma Gazy.
V októbri 2023 začal Izrael v Pásme Gazy vojenskú ofenzívu v reakcii na útok teroristického hnutia Hamas a jeho spojencov, pri ktorom ozbrojenci na juhu Izraela zabili na 1200 ľudí a ďalších 251 ich uniesli ako rukojemníkov. Od začiatku vojny bolo pri izraelských útokoch podľa ministerstva zdravotníctva spravovaného Hamásom zabitých najmenej 53.822 Palestínčanov, píše agentúra AFP.
Od 18. marca, keď izraelská armáda po niekoľkotýždňovom prímerí obnovila svoju ofenzívu v Pásme Gazy, zahynulo 3673 Palestínčanov. Približne 90 percent obyvateľstva Pásma Gazy v dôsledku bojov utieklo zo svojich domovov, v mnohých prípadoch boli veľké skupiny Palestínčanov vysídlené opakovane.