FOTO: KĽDR vyšetruje nehodu novej vojenskej lode. Kim hovorí o kriminálnej nedbanlivosti

23.5.2025 07:50

Severná Kórea (KĽDR) vyšetruje nehodu, ku ktorej došlo počas spustenia novej vojnovej lode na vodu, informovali v piatok štátne médiá, podľa ktorých nie sú vzniknuté škody vážne. Píše o tom správa agentúry AFP.

kim čong un
Foto: TASR/AP

Nehoda, ktorú Pchjongjang označil za vážnu, sa stala ešte v stredu počas slávnostného spustenia 5000 ton vážiaceho torpédoborca triedy Čchö Hjon v prístavnom meste Čchongdžin na východe KĽDR. Severokórejská tlačová agentúra KCNA uviedla, že porucha mechanizmu spôsobila predčasné skĺznutie kormy plavidla.

Absolútna nedbanlivosť, zúril Kim

Pri incidente bol prítomný aj severokórejský vodca Kim Čong-un, ktorý hovoril o „kriminálnom čine“ spôsobenom „absolútnou nedbanlivosťou, nezodpovednosťou a nevedeckým empirizmom, ktorý je mimo hraníc možného a nemožno ho tolerovať“. Bezpečnostné úrady si v rámci vyšetrovania zodpovedných osôb vo štvrtok predvolali vedúceho lodenice v Čchongdžin.

Pri nehode bol podľa AFP rozdrvený trup plavidla, no KCNA uviedla, že rozsah poškodenia nie je vážny a presnú príčinu nehody je naďalej potrebné objasniť. Podvodná aj vnútorná inšpekcia však podľa KCNA potvrdila, že na rozdiel od pôvodných odhadov nie sú v spodnej časti torpédoborca žiadne diery.

Na satelitných snímkach z Planet Labs PBC zakrýva modrá plachta severokórejský torpédoborec po jeho neúspešnom vypustení na more.

Do lode natiekla voda

„Trup na pravej časti bol poškriabaný a určité množstvo morskej vody vtekalo do zadnej časti,“ napísala agentúra. Experti podľa nej odhadli, že udržanie rovnováhy lode odčerpávaním morskej vody zo zaplavenej komory potrvá dva až tri dni, zatiaľ čo obnovenie boku torpédoborca približne desať dní.

Spúšťaný torpédoborec bol predstavený ako najväčšia vojnová loď Severnej Kórey a bol navrhnutý na prepravu viac ako 70 rakiet s cieľom posilniť námorné schopnosti krajiny.

Americké a juhokórejské spravodajské služby podľa Soulu vyhodnotili, že „pokus o bočné spustenie“ lode KĽDR zlyhal a plavidlo zostalo visieť vo vode.

Viac sa dozviete z reportáže nižšie:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok
Sledujte ta3 na Google news po kliknuti zvoľte "Sledovať"