Zastrelili ich pri židovskom múzeu. Vo Washingtone boli zabití dvaja pracovníci izraelskej ambasády

22.5.2025 06:28 , Aktualizované: 22.5.2025 16:14

Pred Židovským múzeom vo Washingtone zastrelili dvoch pracovníkov izraelského veľvyslanectva v Spojených štátoch. Podľa izraelského veľvyslanca išlo o pár, ktorý plánoval skoré zásnuby.

Veľvyslanectvo zverejnilo fotografiu mladého páru na sociálnej sieti X s tým, že obaja mali život pred sebou a smútok z ich straty sa nedá vyjadriť slovami.

Skandoval palestínske heslá

Polícia uviedla, že podozrivý zo streľby, ktorý je už vo väzbe, po zatknutí skandoval heslá o slobodnej Palestíne. Americký prezident Donald Trump označil útok za zjavne antisemitský a zdôraznil, že v Spojených štátoch nie je miesto pre nenávisť a radikalizmus. Šéf izraelskej diplomacie Gideon Saar neskôr v súvislosti s vraždou obvinil európske krajiny z podnecovania nenávisti, informuje agentúra AFP.

„V stredu večer (miestneho času) boli vo Washingtone nezmyselne zabití dvaja zamestnanci izraelského veľvyslanectva. Aktívne vyšetrujeme a pracujeme na zhromažďovaní ďalších informácií,“ uviedla ministerka pre vnútornú bezpečnosť Kristi Noemová na sieti X.

Plánovali zásnuby

Streľba sa odohrala v blízkosti Židovského múzea, kde sa konalo spoločenské podujatie. Múzeum sa nachádza v blízkosti kancelárie Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) a federálnej prokuratúry. Podľa šéfky washingtonskej polície Pamely Smithovej bola dvojica práve na odchode, keď sa stala terčom útoku. Izraelský veľvyslanec v USA Yechiel Leiter pre denník The Times of Israel (ToI) uviedol, že obeťou bol pár, ktorý sa plánoval zasnúbiť. „Muž kúpil prsteň minulý týždeň s úmyslom požiadať ju o ruku budúci týždeň v Jeruzaleme,“ povedal.

Izraelský minister pre záležitosti diaspóry Amichai Chikli identifikoval zabitého muža ako Yárona Lischinskeho; jeho partnerkou bola Sarah Milgrimová. „Yáron a Sarah boli naši priatelia a kolegovia,“ uviedlo izraelské veľvyslanectvo v statuse na sieti X a dodalo, že ich zastrelil terorista, keď odchádzali z múzea. „Ich vražda zanechala všetkých zamestnancov veľvyslanectva zdrvených a zarmútených. Žiadne slová nedokážu vyjadriť hĺbku nášho smútku a zdesenia z tejto zničujúcej straty. Naše srdcia sú s ich rodinami a veľvyslanectvo bude v tomto hroznom období stáť pri nich,“ dodalo.

Podporovatelia mierového dialógu

Podľa zdroja agentúry Reuters mal Lischinsky nemecký pas. Židovské médiá uviedli, že sa narodil v Norimbergu a vo veku 16 rokov uskutočnil aliju (židovskú imigráciu) do Izraela. Podľa ToI mal 28 rokov a od septembra 2022 pracoval na politickom oddelení veľvyslanectva vo Washingtone.

Lischinsky predtým na sociálnej sieti LinkedIn uviedol, že verí v rozšírenie mierových dohôd s arabskými susedmi Izraela a v regionálnu spoluprácu v záujme Izraela a celého Blízkeho východu. „S týmto cieľom podporujem medzináboženský a medzikultúrny dialóg,“ dodal.

Milgrimová pôsobila v kancelárii verejnej diplomacie veľvyslanectva a pred svojím angažmánom na veľvyslanectve pracovala v Tel Avive pre iniciatívu Tech2Peace, ktorá sa snaží budovať spoluprácu medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi v oblasti technológií.

Zvrhlý akt antisemitského terorizmu, zúri Izrael

Podľa polície je podozrivým z útoku 30-ročný Elias Rodriguez. Počas zadržania skandoval „Sloboda pre Palestínu“, uviedla Smithová podľa agentúry Reuters. Pre agentúru AP uviedla, že muž po streľbe vošiel do múzea a zadržala ho ochranka. Útočník bol zrejme členom krajne ľavicovej Strany socializmu a slobody, ktorá sa označuje za antikapitalistickú a podporuje palestínsku vec.

„Tieto hrozné vraždy vo Washingtone, ktoré sú jasne založené na antisemitizme, sa musia zastaviť. Hneď! V USA nie je miesto pre nenávisť a radikalizmus. Sústrasť rodinám obetí,“ reagoval Trump na svojej sociálnej sieti Social Truth.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že na izraelských veľvyslanectvách po celom svete bude posilnená bezpečnosť. Jeho úrad vo vyhlásení uviedol, že premiér je šokovaný „hroznou antisemitskou vraždou“ a že ho veľvyslankyňa a ministerka spravodlivosti Pam Bondiová informovala o priebehu vyšetrovania.

Izraelský vyslanec pri OSN Danny Danon označil streľbu za „ohavný čin antisemitského terorizmu“. „Ublíženie židovskej komunite je prekročením červenej čiary. Sme presvedčení, že americké orgány podniknú rázne kroky proti osobám zodpovedným za tento zločin,“ napísal izraelský diplomat na sieti X.

Pozrite si reportáž o pozemných útokoch v Pásme Gazy:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok
Sledujte ta3 na Google news po kliknuti zvoľte "Sledovať"