Nelegálnym reklamám odzvonilo. Vysoké Tatry čistia verejný priestor od bilbordov
Vizuálny smog už dávno nie je len doménou veľkých miest. Bilbordy špatia aj Vysoké Tatry. Samospráva sa preto rozhodla konať a vlastníkov všetkých nelegálnych pútačov vyzvala, aby ich odstránili. Niektorí tak urobili no tie pútače, ktoré na území Vysokých Tatier zostali, zamestnanci mesta jednoducho spília.
V Tatrách sa podľa mnohých návštevníkov treba dívať na prírodu, nie na reklamné pútače.
„To je už neúnosné. Tých reklám je strašne veľa. Tatry si zaslúžia stromy a nie bilbordy,“ myslia si návštevníci Vysokých Tatier.
„Kvôli reklame tu človek nechodí,“ dodávajú.
Vlani samospráva odstránila pútače
Vlani samospráva odstránila pútače pri Ceste slobody. Tento týždeň prišli na rad pílky a brúsky priamo v zastavaných častiach mesta.
„Keď sa pozriete dookola – jedna stavba krajšia ako druhá. Za mnou je altánok, v ktorom rozjímal svätý otec počas návštevy vo Vysokých Tatrách. A krásny výhľad zakrývali dva reklamné pútače,“ povedal primátor Vysokých Tatier Jozef Štefaňák.
„Sami turisti sa na to sťažovali. A u domácich to bolo terčom veľkej kritiky,“ doplnil.
„Podľa môjho názoru to odpútava vodičov. Nech sa pozerajú na krásne Tatry, nie na to, že máme dnes nejaký event,“ skonštatoval náčelník mestskej polície Marián Nedorost.
Vysoké Tatry ožívajú tradíciou. Obnovili retropobyty s píšťalkou, rannou rozcvičkou či prísnym programom

Ani organizátori podujatí už netrvajú na bilbordoch ako hlavnej forme propagácie.
Väčšina pútačov nebola nikdy oficiálne povolená
„Snažíme sa čo najviac využívať sociálne siete. Nezaťažujú životné prostredie ani nešpatia prírodu. Prípadne používame menšie výlepné plochy na plagáty, ale nie bilbordy,“ uviedla výkonná riaditeľka Združenia cestovného ruchu Lenka Potočná.
„Veľmi nás potešilo, že majitelia týchto reklamných pútačov sami pochopili, že to už stráca zmysel, a súhlasili s ich odstránením,“ dodal primátor Štefaňák.
Väčšina pútačov nebola nikdy oficiálne povolená. Od začiatku roka navyše platí zákon, ktorý samosprávam pri odstraňovaní vizuálneho smogu rozviazal ruky.
„Inde musia píliť po nociach, a my za bieleho dňa odstraňujeme tieto veci, ktoré skončia v zbere železa,“ uzavrel Jozef Štefaňák.
„Do Tatier ľudia chodia kvôli nádherným výhľadom, nie preto, aby sa dívali na reklamný smog,“ dodala Lenka Potočná.
Máš dobrý tip na reportáž?
Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.
Zistiť viac