Pojednávanie s Mikulášom Černákom odročili. Súd musí preštudovať stovky strán nových dôkazov
V leopoldovskej väznici v utorok pokračovalo verejné zasadnutie, na ktorom sa rozhoduje o podmienečnom prepustení na doživotie odsúdeného Mikuláša Černáka. Napokon ho však senát Okresného súdu Trnava odročil na neurčito, a to z dôvodu predloženia nových návrhov na doplnenie dokazovania zo strany prokuratúry aj obhajoby. Ich rozsah dosahuje stovky strán a súd si ich potrebuje preštudovať
Proces sa konal v kinosále Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Leopoldove, kde si tresty odpykávajú doživotne odsúdení. Miesto pojednávania bolo zmenené pre obrovský záujem médií, ktorý pôvodné priestory piešťanského súdu nevedeli kapacitne pokryť. Prísne bezpečnostné opatrenia vylúčili verejnosť, novinári sa do väznice dostali len po dôkladnej kontrole a bez techniky – povolené bolo iba zvukové zaznamenávanie.
Prokuratúra predložila nový 500-stranový spis
Pojednávanie sa začalo o deviatej hodine ráno, no krátko po úvode bolo na 20 minút prerušené. Dôvodom bola dodatočná dokumentácia zo strany Okresnej prokuratúry Trnava. Len pár dní pred zasadnutím zaslala súdu približne 500-stranový materiál obsahujúci nové dôkazy. Obhajoba okamžite reagovala s požiadavkou na čas na preštudovanie spisu a následne navrhla všetky nové dôkazy odmietnuť, pretože podľa nej nemajú žiadnu súvislosť s konaním o podmienečnom prepustení.
Obhajca Erik Magál označil postup prokuratúry za pokus o zbytočné predlžovanie konania – napriek tomu, že Krajský súd v Trnave predtým odporučil vyhnúť sa prieťahom a konať urýchlene. Prokuratúra síce tvrdí, že dokument obsahuje nové zistenia, no ich konkrétny obsah zatiaľ nezverejnila a nepredpokladala, že dnes dostane priestor na ich prezentovanie. Počíta s tým, že ich prednesie pri záverečných rečiach vo štvrtok.
Vypovedala riaditeľka združenia Reštart
Súd dnes zároveň vypočul riaditeľku občianskeho združenia Reštart – nový život Adinu Ioanu Popu. Práve jej organizácia podala návrh na podmienečné prepustenie Mikuláša Černáka. Vo výpovedi opísala okolnosti začiatku spolupráce s odsúdeným a kroky, ktoré podnikla na jeho podporu pri možnom návrate do civilného života. Podľa nej je Černák dnes úplne iný človek ako pred tridsiatimi rokmi.
„V prípade jeho prepustenia sa mu budem snažiť zo všetkých síl venovať, aby jeho cieľ, žiť obyčajný život v ústraní, bol úspešný,“ vyhlásila. Uviedla, že ho navštívila počas výkonu trestu trikrát, naposledy 16. mája tohto roku.
Černák čaká na verdikt o podmienečnom prepustení. Psychologické posudky nepreukázali závažné duševné ochorenia

Pozitívna resocializačná prognóza
Na predchádzajúcom verejnom zasadnutí začiatkom apríla vypovedali traja znalci z oblasti psychiatrie a psychológie. Ich posudky boli pre Černáka priaznivé – nepreukázali vážne duševné poruchy a jeho resocializačná prognóza bola označená ako pozitívna. Súd mal navyše k dispozícii aj aktualizované hodnotenie správania z Ústavu na výkon trestu, ktoré takisto neobsahovalo negatívne zistenia.
O podmienečné prepustenie požiadal Černák po 27 rokoch za mrežami, pričom zákon umožňuje túto možnosť aj doživotne odsúdeným po uplynutí 25 rokov výkonu trestu, ak splnia zákonom stanovené podmienky.
Černák sa podľa rozsudku v rokoch 1994 až 1997 osobne zúčastnil na vraždách šiestich osôb, pričom išlo o úmyselné usmrtenia vykonané obzvlášť surovým spôsobom zo zavrhnutiahodných pohnútok. V roku 2000 si Černák už z väzenia objednal smrť podnikateľa Mariána Karcela.
Odsúdený začal neskôr spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní. Okresný súd v Banskej Bystrici v tejto súvislosti na verejnom zasadnutí v auguste 2020 schválil dohodu o vine a treste, v rámci ktorej sa na doživotie odsúdený bývalý boss banskobystrického podsvetia priznal k 16 skutkom, z toho k 14 vraždám.
Súd v tejto súvislosti upustil od uloženia súhrnného trestu, keďže skôr uložený výnimočný trest odňatia slobody na doživotie v tretej nápravnovýchovnej skupine považoval za dostatočný.
O ďalšom postupe v konaní rozhodne Okresný súd Trnava po oboznámení sa s novými návrhmi dôkazov. Výsledok rozhodnutia o podmienečnom prepustení zatiaľ nie je známy, no ďalšie zasadnutie je naplánované na štvrtok, keď by mohli zaznieť aj záverečné reči strán.
Sudca Šamko: Černák vraždil úmyselne a opakovane. Na podmienečné prepustenie neexistuje právny nárok

Spolupracoval s orgánmi
O podmienečné prepustenie Černáka požiadalo občianske združenie Reštart – nový život, na zasadnutí pred rokom sa k nemu pripojil aj samotný Černák. Odsúdený bývalý bos slovenského podsvetia je vo väzení už 27 rokov. Slovenská legislatíva umožňuje podmienečné prepustenie aj v prípade odsúdených na doživotie po 25 rokoch a splnení určených podmienok.
Na zasadnutí začiatkom apríla prehovoril aj Mikuláš Černák. Roky, v ktorých šéfoval mafii označil za zlé obdobie. Nespochybnil ani to, že výsledkom boli aj obete. Dodal však, že o trestnej činnosti prehovoril dobrovoľne a dobrovoľne začal spolupracovať s prokurátormi a nič za to nežiadal.
Černák sa podľa rozsudku v rokoch 1994 až 1997 osobne zúčastnil na vraždách šiestich osôb, pričom išlo o úmyselné usmrtenia vykonané obzvlášť surovým spôsobom zo zavrhnutiahodných pohnútok. V roku 2000 si Černák už z väzenia objednal smrť podnikateľa Mariána Karcela.
Odsúdený začal neskôr spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní. Okresný súd v Banskej Bystrici v tejto súvislosti na verejnom zasadnutí v auguste 2020 schválil dohodu o vine a treste, v rámci ktorej sa na doživotie odsúdený bývalý boss banskobystrického podsvetia priznal k 16 skutkom, z toho k 14 vraždám. Súd v tejto súvislosti upustil od uloženia súhrnného trestu, keďže skôr uložený výnimočný trest odňatia slobody na doživotie v tretej nápravnovýchovnej skupine považoval za dostatočný.