Samovražedný útok nevyšiel, Abdeslam sa pôvodne chcel odpáliť

Samovražedný útok nevyšiel, Abdeslam sa pôvodne chcel odpáliť
Zdroj foto: SITA/AP
Salah Abdeslam chcel tiež spáchať samovražedný útok, ale výbušnina, ktorú mal na tele pri parížskych teroristických útokoch, neexplodovala, vyhlásil jeho bratranec Abid Aberkan. Ten poskytol Abdeslamovi v Bruseli nový úkryt, ale tri dni nato belgická polícia hľadaného teroristu chytila.

Nové skutočnosti prinieslo svedectvo Abida Aberkana, bratranca jediného žijúceho páchateľa teroristických útokov v Paríži Salaha Abdeslama. Abdeslam chcel podľa neho podobne ako jeho komplici odpáliť výbušninu, ktorou bol opásaný, ale bomba zlyhala. Francúzske rádio RTL informovalo, že Abdeslam obdivoval svojho brata Brahima, ktorý samovražedný atentát dokonal.

Abdeslam bol po parížskych útokoch z novembra 2015 na úteku a po mesiacoch skrývania sa ozval svojmu bratrancovi Aberkanovi. Ten tvrdí, že zúfalý Abdeslam mu po prestrelke s policajtmi a odhalení jeho skrýše v bruselskej štvrti Forest 15. marca 2016 zavolal a požiadal ho o poskytnutie nového úkrytu, jedla a čistých šiat. Chcel od neho aj zbraň, aby sa mohol brániť pri zásahu policajtov, uviedlo rádio RTL. Aberkan podľa vlastných slov prišiel autom do Bruselu, kde vtedy Abdeslam a jeho komplic už štvrtý mesiac unikali pred spravodlivosťou, a ukryl ich v pivnici patriacej jeho matke na ulici Quatre Vent v bruselskej štvrti Molenbeek.

Práve tam polícia tri dni nato, 18. marca, Abdeslama našla a zatkla. Agentúra Belga požiadala o stanovisko belgickú federálnu prokuratúru, tá ale odmietla uvedené vyjadrenia Aberkana komentovať. Salah Abdeslam je v súčasnosti na samotke vo francúzskej väznici Fleury-Mérogis. Vytrvalo odmieta vypovedať. Je posledným žijúcim páchateľom parížskych teroristických útokov, pri ktorých v novembri 2015 zahynulo 130 ľudí.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá