Poľky volili pre právo na potrat, dnes cítia zradu. Premiér Tusk ustúpil, voľby môžu zmenu opäť oddialiť

Thomson Reuters Foundation
ta3
ČTK
14.5.2025 00:00

Dva roky po tom, ako sa Donald Tusk stal poľským premiérom a sľúbil reformu prísnych pravidiel pre interrupcie, je mnoho žien, ktoré ho podporovali, rozčarovaných. A hovoria, že prezidentské voľby 18. mája zrejme neprinesú sľubovanú zmenu, píše Thomson Reuters Foundation.

pochod v poľsku.jpg
Foto: Profimedia

Vyjadrujú sa tak napriek tomu, že by konzervatívneho prezidenta Andrzeja Dudu, ktorý sa dlhodobo stavia proti zmierneniu jedných z najprísnejších potratových zákonov v Európe, mohol nahradiť liberálny kandidát.

Nesplnené sľuby vlády

„Stále som v šoku, že siahli po našich hlasoch, keď ich potrebovali, a potom nás úplne odhodili,“ vyhlásila aktivistka Anna Pientová, ktorá sa podieľala na kampani vyzývajúcej ženy, aby v roku 2023 volili. Vo vtedajších voľbách sa dostalo do popredia právo na interrupciu. Stalo sa tak po rokoch protestov žien a ich spojencov, hlavne po tom, čo vláda nacionalistickej strany Právo a spravodlivosť (PiS) zaviedla v roku 2021 takmer úplný zákaz potratov.

Analytici víťazstvo Tuskovej Občianskej platformy všeobecne prisudzovali hlasom voličiek, pričom Tusk sľúbil, že do 100 dní liberalizuje potratové zákony. Neskôr však od sľubu upustil kvôli svojim koaličným partnerom, ktorí sa stavajú proti interrupciám. Tuskovi sa nepodarilo interrupcie úplne dekriminalizovať, ale zaviedol smernice na ochranu lekárov vykonávajúcich legálne potraty.

Veľa jeho voličiek však stratilo nádej. „Keď strávite mesiace v uliciach, protestujete a máte obrovskú nádej, že sa nakoniec niečo zmení, a potom sa nezmení vôbec nič... tak sa jednoducho vyčerpáte nemožnosťou riadiť svoj osud,“ opísala Katarzyna Wenžyková, novinárka a autorka knihy Aborcja jest (Potrat je).

Vo voľbách, ktoré čakajú krajinu tento mesiac, zatienili tému interrupcií bezpečnostné obavy, ekonomická stabilita a širšia reforma zdravotníctva. Uchádzači o prezidentský úrad sa vyhýbajú tomu, aby o potratoch veľmi hovorili.

Liberálny favorit a primátor Varšavy Rafal Trzaskowski sľúbil podpísať zákon povoľujúci potraty do 12. týždňa tehotenstva. Zameral sa však na iné otázky, vrátane migrácie, aby sa pokúsil nalákať konzervatívnych voličov. Konzervatívny historik Karol Nawrocki uviedol, že súčasné obmedzenia ponechá v platnosti.

Odborníci si myslia, že ani jedna strana nechce zdôrazňovať svoju minulosť v tomto ohľade. „Keď PiS v roku 2021 obmedzila prístup k potratom, ťažko za to zaplatila a nikdy sa z toho nespamätala,“ povedala Wenžyková. „Ani pre (vládnu) Občiansku koalíciu, ktorá nesplnila svoje sľuby, nie je politicky výhodné na túto problematiku upozorňovať,“ dodala.

Jedna otvorená kandidátka

Len kandidátka a podpredsedníčka Senátu Magdaléna Biejatová sa k právu na potrat vyjadruje dôsledne. „Ako prezidentka by som nielen podporila liberalizáciu, ktorá by umožnila interrupcie do 12 týždňov tehotenstva bez odôvodnenia, ale predložila by som v tejto veci vlastnú zákonodarnú iniciatívu,“ oznámila Biejatová e-mailom Thomson Reuters Foundation.

Prieskumy predpovedajú, že v prvom kole hlasovania zvíťazí Trzaskowski s 31 percentami hlasov a v druhom sa stretne s Nawrockým, ktorému sondáže prisudzujú 25 percent hlasov.

Aféra Anita

Potraty sa stali témou kampane až v marci, keď krajne pravicový kandidát Grzegorz Braun vtrhol do nemocnice a stretol sa s lekárkou, ktorá legálne vykonala neskorú interrupciu.

Vykonala ju u pacientky, známej verejne iba ako Anita, ktorú lekári zle informovali a až v neskorom štádiu tehotenstva sa dozvedela, že plod má závažné abnormality a pravdepodobne neprežije pôrod.

Zákrok podstúpila v 36. týždni tehotenstva. „To, čo sledujeme, je hon na čarodejnice z americkej protipotratovej príručky,“ súdi Wenžyková. „Lekárka čelila vyhrážkam smrťou, jej adresa bola zverejnená v online priestore,“ dodala.

Obchádzanie zákazu

Podľa Kamily Ferencovej - Anitinej právnej zástupkyne a podpredsedníčky Nadácie na ochranu práv žien a plánovaného rodičovstva (Federa) - je tento prípad typickým príkladom reality týkajúcej sa prístupu k interrupciám v Poľsku.

„Tehotným pacientkam sa málokedy dostáva riadnych zdravotných informácií. Spôsob, akým sú im informácie podávané - najmä v prípade abnormalít plodu - ich smeruje k špecifickým rozhodnutiam,“ povedala.

Takmer úplný zákaz interrupcií, ktorý zaviedla predchádzajúca vláda PiS, povoľoval prerušenie tehotenstva len v prípadoch znásilnenia, incestu alebo ohrozenia zdravia či života matky. V prípadoch znásilnenia a incestu musí prokurátor potvrdiť trestný čin do 12 týždňov, čo môže byť ťažké, pretože väčšina ľudí nie je ochotná to tak rýchlo nahlásiť, uviedla Ferencová.

Napriek obmedzeniam počet legálnych potratov v Poľsku od roku 2021 postupne rastie. „Fungujeme v rámci zákona. Jeden lekár môže reagovať na právny argument, iný na politický.. 2000. Ďalšieho môžu ovplyvniť propagačné dôvody, treba sa môže chcieť prezentovať ako proženský,“ opísala Ferencová.

Vzhľadom na absenciu štátnej pomoci sa do hry zapojili mimovládne organizácie. Iniciatíva Abortion Without Borders, koalícia deviatich mimovládnych organizácií pôsobiacich naprieč Európou, pomáha ženám vycestovať do zahraničia alebo si objednať potratové pilulky online.

Skupina Aborcyjny Dream Team nedávno otvorila potratové centrum vo Varšave. Federácia bojuje za prístup k legálnym zákrokom v nemocniciach. „Poľky sa stali v obchádzaní zákazu potratov celkom skúsené,“ uviedla Wenžyková.

Ferencová predpovedá, že ak vyhrá Trzaskowski, objaví sa letmá príležitosť, lebo sa za ním zhromaždí jeho koalícia. Ak sa ale nepodarí tejto príležitosti využiť, „budeme späť tam, kde sme boli po voľbách v roku 2023 - s prerušenou diskusiou, bez akejkoľvek systémovej zmeny na dohľad,“ povedala.

Voľby čoskoro čakajú aj susedné Česko:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok