Kvetinárku Evu oslobodili, dôkazy o príprave vraždy súd neuznal

Kvetinárku Evu oslobodili, dôkazy o príprave vraždy súd neuznal
Zdroj foto: SITA
Špecializovaný trestný súd v Pezinku oslobodil spod obžaloby kvetinárku Evu Zámečníkovú, ktorá podľa prokuratúry mala pripravovať vraždu svojho manžela. Rozhodnutie nie je právoplatné, odvolal sa prokurátor.

Postupy v rozpore so zákonom

ŠTS už raz, v auguste 2015, poslal obžalovanú v tejto kauze za mreže na deväť rokov. Eva Zámečníková podala odvolanie, o ktorom rozhodoval Najvyšší súd SR. Na neverejnom zasadnutí v októbri minulého roka rozsudok zrušil a vec vrátil ŠTS na opätovné prejednanie a rozhodnutie veci pre podľa jeho názoru zásadnú chybu vo vykonávaní dôkazov.

V prípade vystupoval kľúčový svedok Martin A., ktorého si podľa prokuratúry mala obžalovaná najať, aby vraždu uskutočnil. Martin A. však skutok oznámil strážcom zákona.

Polícia nasadila do prípadu agenta, avšak kľúčového svedka ďalej v prípade využila, napríklad umiestňovala na jeho telo zariadenia na zaznamenávanie stretnutí medzi ním a obžalovanou. Takýto postup bol podľa názoru NS SR v rozpore so zákonom.

Pomsta svedka?

Prokurátor však v záverečnej reči uviedol, že takýto postup sa využíva už dlhé roky, pričom vymenoval viaceré rozhodnutia aj NS SR, ktoré v obdobných prípadoch skončili právoplatným odsudzujúcim rozsudkom. „So závermi NS SR nemožno súhlasiť, pretože doterajšia jeho prax bola iná,“ povedal prokurátor.

Argumentoval aj potrebou právnej istoty, kedy by mali súdy v rovnakých prípadoch zaujať rovnaké stanovisko. Obžalovanej navrhoval uložiť trest odňatia slobody desať rokov. Obhajca obžalovanej, naopak, oponoval, že aj judikatúra NS SR sa vyvíja. „Právny názor NS SR sa nám nemusí páčiť, ale musíme ho rešpektovať," zdôraznil advokát. Svoju klientku navrhoval oslobodiť.

Podľa prokuratúry mala kvetinárka Eva Zámečníková pripravovať úkladnú vraždu manžela, a to len dva mesiace po svadbe. Obžalovaná svoju vinu od začiatku procesu odmieta a kauzu označuje za možnú pomstu svedka Martina A., ktorému podľa nej odmietla požičať väčšiu sumu peňazí. Vo veci bude teraz opäť rozhodovať NS SR.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá