Šeligovi zrušili obvinenie z podnecovania. Podpredseda Demokratov hovorí o politickom útoku

6.5.2025 15:33

Obvinenie podpredsedu strany Demokrati Juraja Šeligu z podnecovania bolo prokuratúrou zrušené. Informovala o tom hovorkyňa strany Martina Kakaščíková.

Ústavnoprávny výbor nerokoval. Šeliga považuje manipuláciu s nahrávkami za krivenie spravodlivosti
Foto: TASR - Jaroslav Novák

V rozhodnutí, ktoré si v utorok (6. 5.) Šeliga osobne prevzal na okresnom riaditeľstve Policajného zboru v Galante, sa uvádza, že obvinenie bolo „v celom rozsahu nezákonné“.

Prokuratúra vo svojom odôvodnení poukazuje na viaceré závažné pochybenia vyšetrovateľa. Trestné oznámenie podal poradca premiéra a zároveň obžalovaný advokát Dávid Lindtner, ktorého vyšetrovanie sa podľa prokuratúry nedržalo zákonného postupu. Vyšetrovateľ mal totiž vypočuť Lindtnera ako oznamovateľa a zároveň aj Juraja Šeligu ako podozrivého. „Nič z toho sa ale nestalo,“ uviedol Šeliga.

„Prokuratúra píše, že trestné stíhanie, teda obvinenie, bolo vydané predčasne, v rozpore so zistením skutkového stavu a bolo nedostatočne odôvodnené,“ vysvetlil podpredseda Demokratov. Ako dodal, podľa uznesenia neboli zabezpečené ani všetky listinné dôkazy, ktoré by mohli odôvodniť ďalší postup.

Vytrhnuté z kontextu

Zrušené obvinenie sa týkalo vyjadrení Juraja Šeligu na tlačovej konferencii vo Veľkej Mači, ktorú zorganizoval na konci apríla. Vyšetrovateľ podľa prokuratúry konal na základe vyjadrení „vytrhnutých z kontextu“ a ignoroval skutočnosť, že išlo o prejav politického názoru, ktorý je chránený slobodou prejavu podľa Európskeho dohovoru o ľudských právach.

„Nebudem hodnotiť odbornú úroveň Dávida Lindtnera, ktorá je aj na základe tohto zrušeného obvinenia značne limitovaná,“ reagoval Šeliga s tým, že poradca premiéra, „platený z našich peňazí, má zjavne vo svojej pracovnej náplni hľadať čokoľvek, čo môže nejakým spôsobom očierniť opozíciu“.

Šeliga hovorí o politickej objednávke

Podľa Demokratov išlo o politicky motivovaný krok, ktorý mal oslabiť opozíciu. Predseda strany Jaroslav Naď tvrdí, že poradca premiéra si zrejme „našiel vhodného vyšetrovateľa“.

„Prokuratúra vo svojom rozhodnutí prízvukuje, že nebolo vykonané žiadne dokazovanie, žiadne procesné úkony,“ uviedol Naď. Upozornil, že o veci nebola oficiálne vyrozumená príslušná prokuratúra a napríklad aj to, že audiovizuálny záznam na CD nosiči, ktorý sa nachádza v spise, bol založený bez akéhokoľvek listinného podkladu. „Zrátané a podčiarknuté – bolo to obvinenie na objednávku, ktoré ukázalo na jednej strane apetít vlády odstaviť Demokratov a na druhej strane ich babráctvo,“ uzavrel bývalý minister obrany.

Koncom apríla sa v médiách objavila informácia, že podpredseda Demokratov Juraj Šeliga, je obvinený z podnecovania pri tlačovej konferencii vo Veľkej Mači. Podľa jeho slov malo trestné oznámenie prísť od strany Smer-SD a okolia Roberta Fica.

Pozrite si archívnu reportáž o trestnom stíhaní pre pandémiu z 10. marca 2025:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok
Sledujte ta3 na Google news po kliknuti zvoľte "Sledovať"