Hasiči z Terchovej sa tlačia v prenajatých priestoroch. Šutaj Eštok na apel ta3 po roku reaguje

2.5.2025 16:24

Hasiči v Terchovej bojujú so stiesnenými priestormi prenajatej stanice. Nezmestí sa im tam celá technika a prekážajú obecným dobrovoľníkom. Viac ako rok sme na situáciu upozorňovali ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka. Vyzerá to tak, že sa predsa len začne hľadať riešenie.

Provizórna kuchynka, šatňa, posilňovňa, malá garáž. Akákoľvek miestnosť je pre hasičov z Terchovej na prenajatej stanici len o improvizácii.

"Patrí medzi najstiesnenejšie hasičské stanice, ktoré v Žilinskom kraji máme,” uviedol riaditeľ KR HaZZ v Žiline Stanislav Zdařil.

"Aktuálne je to hasičská stanica typu 2, to znamená šesť príslušníkov na zmenu, 18 príslušníkov celkovo a v rámci toho máme nejaké minimálne požiadavky na techniku, ktorá tu má byť dislokovaná a aktuálne tie priestory nám nedovoľujú všetku tú techniku tu prevádzkovať, ktorá by tu mala byť,” povedal riaditeľ OR HaZZ v Žilina Marián Kubík.

Ďalším problémom je atmosféra na stanici. Profesionáli zaberajú miesto obecným dobrovoľníkom. A tak dochádza ku konfliktom.

"Tie vzťahy sú také, tým že my sme stále v priestore dobrovoľných hasičov, oni si na to nárokujú a my sme tu ako v nájme, takže máme tu dosť konflikty s nimi,” poznamenal Kubík.

"Ten priestor, ktorý tu zdieľame s obcou a dobrovoľným hasičským zborom obce, samozrejme, sa pre nás zmenšoval a tým spôsobom časom dochádzalo vlastne k vyostrovaniu vzťahov," dodal Kubík.

Peniaze podľa ministerstva vnútra nie sú problém

Na problém nás upozornili samotní hasiči. Štafetu sme odovzdali ministrovi vnútra. Do Terchovej nakoniec po našom ročnom apeli zamieril a zrejme sa pohnú ľady.

"Máme dve alternatívy aj po tom dnešnom stretnutí. Jedna je rokovanie v obci Belá, kde by mohol byť potenciálny pozemok na to, aby sme mohli vybudovať novú hasičskú stanicu," uviedol minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).

Ďalšou alternatívou by boli župní cestári, respektíve ich areál a nevyužité priestory. Peniaze podľa ministerstva vnútra nie sú problém. Je teda otázne, prečo sú hasiči 13 rokov v provizóriu.

"Budem vo veľmi krátkom čase sa aj cez pána prezidenta hasičského zboru, pána Mifkoviča, dožadovať informácie, či jeden alebo druhý variant, ktorý som Vám spomínal, je aktuálny a v akom stave by to bolo a garantujem Vám, že ešte počas môjho volebného obdobia tu prídem, aby sme to riešenie našli," dodal Šutaj Eštok.

Hasiči v Terchovej pôsobia nielen v náročnom horskom prostredí, ale aj vo vyhľadávanom turistickom regióne. Pri zásahoch rozhodujú sekundy. Komfortná stanica by preto mala byť samozrejmosťou.

Máš dobrý tip na reportáž?

Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.

Zistiť viac
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok