Dress code neporušil len Trump, no bol najvýraznejší. Odborník na etiketu vypichol prehrešky na pohrebe pápeža Františka
Odborník na etiketu a komentátor britskej kráľovskej rodiny Jakub Abrahám v relácii Štúdio ta3 zhodnotil, aké chyby urobili niektorí štátnici na pohrebe zosnulého pápeža Františka. Ako pripomenul, pontifex si sám želal, aby jeho rozlúčka bola menej formálna než pri podobných udalostiach v minulosti, no zachovanie základnej úcty bolo napriek tomu nevyhnutné.
„Pohreb pontifika, obzvlášť sledovaný celým svetom, je mimoriadne pietna udalosť, ktorej treba prispôsobiť aj svoje oblečenie,“ uviedol Abrahám. Vysvetlil, že dress code bol v štýle tzv. dark suit, teda tmavého obleku. Za vhodné farby označil čiernu, polnočnú modrú alebo veľmi tmavú sivú. Nevyhnutnou súčasťou outfitu mala byť biela košeľa symbolizujúca čistotu.
Odborník upozornil na viditeľné prešľapy niektorých svetových lídrov. Donald Trump sa podľa neho odlíšil modrým oblekom, ktorý nebol dostatočne tmavý. „Nie je modrá, ako modrá. Je navy blue a je midnight blue. Tá polnočná modrá patrí práve na takéto udalosti,“ vysvetlil.
V prípade ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý na pohreb prišiel bez bielej košele, bol Abrahám zhovievavejší. „On sa vyjadril, že bude nosiť oblek, keď jeho krajina nebude vo vojne. Takže takto to asi treba v globále akceptovať,“ myslí si.
Stíhačky, protidronový systém aj torpédoborec. Pápežov pohreb sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia
Za porušenie vatikánskeho protokolu považuje Abrahám aj svetlú kravatu, ktorú mal Joe Biden. Pripomenul, že na takýchto udalostiach by páni mali nosiť čierne kravaty, čo podľa neho správne dodržal napríklad princ William.
Zahviezdil Macron
Abrahám sa zároveň zamyslel, či v prípade amerických prezidentov nešlo o zámerné rozhodnutie. „Určite by som vylúčil možnosť, že sa jednalo o nehodu. Myslím si, že to odzrkadľovalo štýl prezidenta Trumpa,“ uviedol. Podľa neho mohol Trump chcieť byť videný, podobne ako kráľovná Alžbeta II., ktorá nosila pestré kostýmy, aby vynikla v dave, no „na veľmi nesprávnej udalosti“.
Okrem oblečenia si Abrahám všimol aj ďalšie pochybenia. „Keď sa postaví muž v obleku na znak úcty, mal by si zapnúť prvý gombík saka,“ pripomenul s tým, že na záznamoch bolo vidieť, ako si Trump oblek nezapol, na rozdiel od ostatných štátnikov. Kritizoval aj americkú vlajku v Trumpovom klopovom odznaku. „Odporúčané bolo, aby tam bol čierny pietny pin,“ poznamenal.
Dezinfoscéna po úmrtí pápeža spustila lavínu šialených hoaxov: František vraj zomrel už dávno, mal ho nahradiť herec
Naopak, francúzsky prezident Emmanuel Macron podľa Abraháma zaujal bezchybným vzhľadom. „Francúzsky šik mu nechýba. Síce nemal zapnuté sako, ale mal vestu, ktorá ho symbolicky nahrádza,“ vysvetlil.
Stáročný protokol
Pokiaľ ide o účasť britskej kráľovskej rodiny, Abrahám ozrejmil, prečo na pohrebe nebol kráľ Karol III., ale princ William. „Britský monarcha nikdy nenavštevuje zahraničné pohreby. Je to zakorenené už stáročia, aby sa predchádzalo politickým kontroverziám,“ objasnil.
Čo sa týka ženských hostiek, Abrahám neidentifikoval žiadne výrazné prehrešky. Ocenil, že väčšina dám dodržala dress code, zahalila ramená a vyhla sa nevhodným dekoltom. „Nebola povinnosť mať mantylu, ale členky kráľovských rodín ju zväčša mali,“ dodal.