Pravicoví populisti čakajú vlasteneckú jar, Le Penová chce rozpad eurozóny

21.1.2017 16:39

Tento rok bude rokom vlasteneckej jari. Na stretnutí predstaviteľov európskych pravicovo-populistických strán v nemeckom meste Koblenz to vyhlásil líder holandskej Strany slobody - Geert Wilders. Šéfka francúzskej krajnej pravice Marine Le Penová žiada pre európske krajiny možnosť zrieknuť sa eura.

Wilders o propagácii islamizmu

Európa potrebuje "hrdé Nemecko", povedal na stretnutí popredných predstaviteľov európskych pravicovo-populistických strán v nemeckom meste Koblenz líder holandskej Strany slobody Geert Wilders.

"Včera - nová Amerika. Dnes - ahoj Koblenz - nová Európa!" začal svoj príhovor Wilders. "Ľudia zo Západu sa prebúdzajú. Striasajú zo seba bremeno politickej korektnosti. Tento rok bude rokom ľudí.. rokom oslobodzovania sa, rokom vlasteneckej jari," pokračoval.

Európski národniari teraz podľa Wildersa potrebujú stratégiu na to, aby čelili "masovej imigrácii". Dodal, že lídri zavedených európskych strán spropagovali islamizáciu a európske ženy sa teraz boja "odhaliť svoje blond vlasy". Týmito poznámkami odkázal na tému, ktorá jeho PVV dopomohla k aktuálne vedúcej pozícií v prieskumoch verejnej mienky pred nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami, ktoré sa v Holandsku uskutočnia v marci.

Zvesela vďaka Trumpovi

Na stretnutí v Koblenzi sa okrem Wildersa stretli aj šéfka Národného frontu Marine Le Penová, predsedníčka Alternatívy pre Nemecko Frauke Petryová, predseda talianskej Ligy Severu Matteo Salvini a generálny tajomník Slobodnej strany Rakúska Harald Vilimsky.

Podujatie sa nieslo v oslavnej nálade aj vďaka piatkovej inaugurácii nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorého predvolebnej kampani dominovala agenda zameraná proti establišmentu.

Líderka francúzskeho Národného frontu Marine le Penová vo svojom prejave rok 2017 označila za "rok národného sebauvedomenia v strednej Európe". Ďalej skritizovala kancelárku Angelu Merkelovú, ktorá podľa jej slov síce bola oslavovaná ako hrdinka za to, že do krajiny pustila státisíce migrantov, "avšak nikto sa neopýtal Nemcov, čo si o tejto prisťahovaleckej politike myslia".

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok