Fínska televízia ukázala doteraz nezverejnené zábery atentátu na premiéra Fica. Má ich od novinárky z Prievidze

17.4.2025 11:17 , Aktualizované: 17.4.2025 11:51

Fínska televízia YLE zverejnila dosiaľ nepublikované zábery po atentáte na Roberta Fica (Smer) z mája minulého roka. K záznamu sa televízia dostala pri natáčaní dokumentu o Slovensku. Poskytla ich Regionálna televízia Prievidza, ktorá kompletný záznam doteraz nepublikovala.

atentát na fico nové zábery
Foto: reprofoto: areena.yle.fi

Prievidzská televízia ako jediná zaznamenala atentát na premiéra, ku ktorému došlo 15. mája po výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej. Upozornil na to Denník N. Dokument je voľne dostupný pre divákov.

Záznam atentátu

Krátko po incidente televízia zverejnila len časť záberov, konkrétne moment, keď ochrankári zdvíhajú zraneného Roberta Fica zo zeme.

V dokumente je nielen to, ako Fico po zásahoch padá na zem, ako ho ochrancovia dvíhajú zo zeme a chytia za podpazušia, ale aj nasledujúce okamihy, ktoré ešte neboli odvysielané. Záber trvá pár sekúnd a ukazuje, ako Fico vyzeral a reagoval bezprostredne po tom, ako bol zasiahnutý.

Jeden z nezverejnených záberov ukázala aj samotná strana Smer ešte vo februári v dokrútke pre konferenciu CPAC vo Washingtone, na ktorej sa zúčastnil premiér, upozorňuje ta3.

Až po takmer roku sa na verejnosť dostal aj zvyšok videozáznamu. Riaditeľka Regionálnej televízie Prievidza Dana Reindlová pre fínsku televíziu YLE v dokumente uviedla, že spolu s kameramankou Ivanou Čukanovou najprv nevedeli, čo sa deje. Mysleli si, že niekto hodil petardu. Po atentáte poskytla zábery v celej dĺžke polícii, pretože vedela, že ich budú potrebovať.

Zverejnenie celého záznamu nepovažovala za etické

Reindlová vysvetlila Denníku N, že nechala odvysielať len zábery, ktoré v danú chvíľu pokladala za etické. Pri spolupráci s fínskou stanicou potom prihliadla na to, že nepôjde o spravodajstvo, ale dokument mapujúci situáciu. "Povedala som si, že prišiel čas - premiér je živý a relatívne zdravý," povedala riaditeľka televízie.

Zvažovala, ako by sa cítila, keby na mieste premiéra bol jej blízky človek.

„Nechcela by som vidieť človeka, ktorý mi je blízky, alebo svojho otca, ako ho niekto vlečie do auta. Jednoducho, toto mi prišlo cez čiaru,“ povedala.

Prokurátorka podala v prípade atentátu na premiéra obžalobu. Strelca budú stíhať za terorizmus.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok