Peniaze z II. piliera pôjdu aj do infraštruktúry, rozhodol parlament. Odvolávanie ministrov a vlády sa presunulo na máj

10.4.2025 09:00 , Aktualizované: 10.4.2025 20:12

Dôchodkové správcovské spoločnosti budú môcť po novom investovať časť úspor sporiteľov aj na Slovensku. Parlament schválil novelu zákona, ktorá im umožní nasmerovať peniaze z druhého piliera do infraštruktúrnych projektov s celospoločenským významom. Odvolávanie ministrov sa uskutoční až budúci mesiac, rokovanie bude pokračovať v piatok (11.4.).

parlament nr sr nrsr národná rada
Foto: TASR/Jaroslav Novák

Online prenos sme ukončili. Poslanci opäť zasadnú do parlamentných lavíc v piatok (11.4.) o 9:00.

18:41 Dôchodkové správcovské spoločnosti budú môcť investovať 5 percent z druhého piliera aj na Slovensku. Pôjde najmä o nájomné bývanie či diaľnice. Novelu zákona parlament schválil ústavnou väčšinou. Pozrite si, ako sa k tomuto kroku vyjadrili poslanci aj minister práce:

18:08 Novým členom Rady pre mediálne služby (RpMS) sa stal Ondrej Krivuš. Zvolený bol na skrátené funkčné obdobie, a to do 13. januára 2027. Poslanci o tom rozhodli vo štvrtkovej voľbe. Výsledok volieb oznámili v pléne.

RpMS je orgánom štátnej správy s celoštátnou pôsobnosťou. Vykonáva dohľad nad dodržiavaním právnych predpisov upravujúcich vysielanie, retransmisiu, poskytovanie audiovizuálnych mediálnych služieb na požiadanie a poskytovanie platforiem na zdieľanie obsahu.

17:40 Parlament presunul na ďalšiu riadnu schôdzu opozičný návrh na vyslovenie nedôvery vláde, ako aj návrhy na odvolanie ministrov. Takisto poslanci odobrili, aby Národná rada (NR) SR rokovala počas aktuálnej schôdze aj v pondelok (14. 4.), hoci pondelky zvyčajne nie sú rokovacím dňom. Rozhodli o tom vo štvrtkovom hlasovaní.

Presunúť návrhy na odvolanie ministrov na ďalšiu schôdzu navrhli koaličné kluby Smer-SD, Hlas-SD a SNS. Ide o odvolávanie ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD), ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nominant SNS) a ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS). V programe bol aj opozičný návrh na vyslovenie nedôvery celej vláde.

Aj tento návrh sa presunul na schôdzu, ktorá sa začne 27. mája. Opozícia tento postup skritizovala. Vyčíta koalícii, že tieto návrhy sa už skôr presúvali vzhľadom na to, že parlament nebol uznášaniaschopný.

17:33 Národná rada neposunula do druhého čítania novelu Trestného zákona z dielne poslankyne Ireny Biháriovej (PS). Chcela ňou docieliť rovnosť trestnoprávnej ochrany finančných záujmov Európskej únie s finančnými záujmami iných subjektov, teda Slovenskej republiky aj fyzických a právnických osôb.

Hnutie PS takisto neuspelo s novelou zákona o Fonde na podporu umenia (FPU). Stála za ňou poslankyňa Zora Jaurová (PS). Navrhovala v nej okrem iného presunúť právomoc rozhodovať o poskytovaní dotácií z rady na riaditeľa. Úpravou chcela reagovať na poslednú novelizáciu zákona, pri ktorej sa presunuli kľúčové kompetencie na radu a spôsobilo to podľa nej závažné problémy vo fungovaní FPU.

17:22 Do systému štátom podporovaného nájomného bývania môžu byť v budúcnosti zahrnuté aj budovy, ktoré boli prestavané z nebytovej budovy na bytový dom či bytové domy, v ktorých sa menšinovo nachádzajú aj nebytové priestory určené na bývanie.

Zmenu prináša novela zákona o štátnej podpore nájomného bývania, ktorú poslanci vo štvrtok definitívne schválili. Rokovali o nej v skrátenom legislatívnom konaní.

Podľa Ministerstva dopravy (MD) SR je súčasné znenie zákona striktné, pokiaľ ide o vymedzenie požiadaviek na byty a bytové domy, ktoré môžu byť súčasťou systému štátom podporovaného nájomného bývania.

„Uvedené obmedzenie znemožňuje zahrnutie mnohých existujúcich alebo plánovaných bytových domov najmä v zmiešaných územiach s určenou (menšinovou) funkciou občianskej vybavenosti využiteľnej aj na výstavbu nebytových priestorov na účely ubytovania do systému štátom podporovaného nájomného bývania, ktoré by v týchto zmiešaných územiach želateľne zvýšili podiel dostupného bývania pre širokú verejnosť,“ vysvetlil predkladateľ.

Zámerom rezortu dopravy je tiež umožniť prestavbu nedostatočne využívaných nebytových budov na bytové domy.

16:06 Pozrite si živý vstup našej redaktorky Veroniky Cepkovej, ktorá sleduje dianie v parlamente:

15:49 Výbor Národnej rady SR pre nezlučiteľnosť funkcií začal vo štvrtok ďalšie dve konania voči ministrovi obrany Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD) v súvislosti s domom v Chorvátsku. Pre agentúru to uviedla šéfka výboru Veronika Remišová (Slovensko, Za ľudí, KÚ).

Podnety sa týkali neuvedenia vlastníctva vily v majetkových priznaniach za roky 2022, 2023 a 2018. Podnety podľa Remišovej podal Michal Šipoš (Slovensko, Za ľudí, KÚ). O konaniach voči Kaliňákovi v súvislosti s vilou v Chorvátsku i voči Remišovej by mal výbor rozhodovať začiatkom júna na ďalšom zasadnutí.

13:20 Parlament nehlasoval o zrušení transakčnej dane, ktorú hnutie Progresívne Slovensko navrhlo ako prílepok k zákonu o výnose z daní pre samosprávy.

Predsedajúci uviedol, že o pozmeňujúcom návrhu sa nemôže hlasovať, pretože sa týka iného zákona.

Podľa predsedu PS Michala Šimečku sa koalícia bojí hlasovať proti zrušeniu dane, keďže si podľa neho uvedomuje jej škodlivosť. Tvrdí, že daň brzdí hospodársky rast, dusí ekonomiku a ohrozuje malé a stredné podniky.

12:16 Poslanci nezvolili vo štvrtok ani v opakovanej voľbe žiadneho nového člena Rady pre mediálne služby (RpMS) z navrhovaných kandidátov. Vykoná sa preto nová voľba.

RpMS je orgánom štátnej správy s celoštátnou pôsobnosťou. Vykonáva dohľad nad dodržiavaním právnych predpisov upravujúcich vysielanie, retransmisiu, poskytovanie audiovizuálnych mediálnych služieb na požiadanie a poskytovanie platforiem na zdieľanie obsahu.

Rada ma deväť členov. Volí a odvoláva ich parlament po verejnom vypočutí kandidátov. Mandát člena RpMS je šesťročný. Tú istú osobu možno za člena zvoliť najviac na dve funkčné obdobia.

12:06 Ministerstvo vnútra do leta predstaví vládnu legislatívu, ktorá by mala zregulovať lobing pre všetkých, ktorí ho uplatňujú, nielen v prípade mimovládneho sektora.

Na spoločnej tlačovej konferencii to uviedli štátny tajomník ministerstva vnútra Michal Kaliňák (Hlas-SD) a splnomocnenkyňa vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti Simona Zacharová. Kaliňák dodal, že svoj návrh Hlas-SD ponúkol koaličným partnerom.

Podľa Kaliňáka zhoda na legislatíve týkajúcej sa lobingu v koalícii zatiaľ nie je a stále sa rokuje. Nová právna úprava podľa neho musí prejsť štandardným legislatívnym konaním.

Splnomocnenkyňa Zacharová zdôraznila, že lobing je odborná a komplexná vec. Nerobia ho iba neziskové organizácie, ale aj rôzne spoločnosti či samosprávy.

11:27 Dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) budú môcť investovať časť majetku z druhého piliera aj do infraštruktúrnych projektov na Slovensku.

Umožní to novela zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorú parlament schválil v skrátenom legislatívnom konaní. Investície budú dobrovoľné a smerovať môžu do cenných papierov alternatívnych investičných fondov, ktoré sú súčasťou projektov s celospoločenským významom – napríklad v oblasti dopravy, bývania či energetiky.

Expozícia voči týmto fondom bude obmedzená na päť percent čistej hodnoty majetku vo fonde, čo je približne 800 miliónov eur.

Ministerstvo práce novelou reaguje na doterajšie smerovanie investícií DSS, ktoré sú prevažne orientované na zahraničné trhy, najmä USA. Rezort chce časť úspor presmerovať aj do slovenskej ekonomiky a podporiť rozvoj infraštruktúry.

Poslanci zároveň odmietli návrh opozičného Progresívneho Slovenska na zvýšenie odvodov do druhého piliera zo 4 % na 6 %, ktoré by sa následne postupne zvyšovali až na 7 %. Novela vstúpi do platnosti dňom vyhlásenia.

11:25 Samosprávy dostanú v máji preddavok z podielu na výnose dane z príjmov fyzických osôb (DPFO) v celkovej sume 150 miliónov eur.

Vyplýva to z novely zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtok definitívne schválili. O právnej norme rokovali v skrátenom legislatívnom konaní.

9:11 Poslanci začínajú 11. rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o zmenách v druhom dôchodkovom pilieri.

Nasledovať by mal návrh úprav v systéme štátom podporovaného nájomného bývania. Obidve vládne novely sú v druhom čítaní, parlament o nich rokuje v skrátenom legislatívnom konaní.

Dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) by mohli využiť majetok z druhého piliera na investovanie do rozvoja slovenskej ekonomiky. Časť úspor by mohli investovať do infraštruktúrnych projektov na Slovensku, ktoré prinesú hospodársky alebo sociálny úžitok.

Vyplýva to z návrhu novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení z dielne ministerstva práce.

Návrh novely zákona o štátnej podpore nájomného bývania z dielne Ministerstva dopravy (MD) SR má zase za cieľ zmierniť súčasné striktné vymedzenie požiadaviek na byty a bytové domy, ktoré môžu byť súčasťou tohto systému.

Do budúcnosti sa má umožniť do systému zahrnúť aj pôvodne nebytové budovy prestavané na bytový dom či také bytové domy, v ktorých sa menšinovo nachádzajú aj nebytové priestory určené na funkciu ubytovania.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok
Sledujte ta3 na Google news po kliknuti zvoľte "Sledovať"