Le Penová je presvedčená, že súd jej úmyselne bráni v prezidentskej kandidatúre. Proti rozsudku sa odvolá

31.3.2025 20:41 , Aktualizované: 31.3.2025 22:05

Šéfka krajne pravicového Národného zhromaždenia (RN) Marine Le Penová sa domnieva, že súd sa jej zámerne snaží zabrániť v kandidatúre na prezidentku v roku 2027 a že je prakticky "mimo hry".

Vo večernom rozhovore s televíznou stanicou TF1 tiež vyhlásila, že je nevinná a nehodlá opustiť politiku.

Francúzsky súd v pondelok (31. 3.) uznal Le Penovú vinnou zo sprenevery prostriedkov Európskeho parlamentu, s okamžitou platnosťou jej zakázal uchádzať sa o volené verejné funkcie na päť rokov a odsúdil ju na štyri roky väzenia, z toho dva roky podmienečne. Le Penová sa chce odvolať.

Z politiky neodchádza

„Bolo to politické rozhodnutie, ktoré by malo uraziť každého, kto verí v demokraciu,“ povedala Le Penová v pondelok večer. Dodala, že je fakticky „mimo hry“, ale nemieni sa vzdať, z politiky neodchádza a bude bojovať až do „trpkého konca“. Verdikt odsúdila jej strana aj predstavitelia európskej krajnej pravice, ktorí hovorili o politizácii francúzskej justície a o nedemokratických praktikách. Naproti tomu politici strán bližšie stredu politického spektra vyhlasovali, že rozsudok treba rešpektovať.

„Sudcovia siahli po praktikách, o ktorých sme si mysleli, že sú vyhradené autoritárskym režimom,“ vyhlásila odsúdená poslankyňa. Francúzska súdna rada dohliadajúca na nezávislosť justície dala dnes najavo znepokojenie nad kritickými výrokmi politikov, ktoré podľa nej môžu práve túto nezávislosť od výkonnej moci ohrozovať.

Podľa francúzskych médií má však 56-ročná politička len malú šancu kandidovať v prezidentských voľbách o dva roky. Le Penová sa o Elyzejský palác uchádzala už trikrát, zakaždým neúspešne.

Obvinenie zo sprenevery

Prokuratúra obvinila Le Penovú a približne dve desiatky ďalších osôb z toho, že v rokoch 2004 až 2016 platili zamestnancom jej strany Národné združenie z peňazí určených na financovanie asistentov v Európskom parlamente.

Súd v pondelok uznal spolu s Le Penovou vinnými zo sprenevery európskych fondov aj ďalších osem členov RN a 12 poslaneckých asistentov, informovala agentúra Reuters. Podľa agentúry AFP súd odhadol celkovú škodu na 2,9 milióna eur.

Pozrite si reportáž o reakciách politikov na Le Penovej rozsudok:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok
Sledujte ta3 na Google news po kliknuti zvoľte "Sledovať"