Jedno prasa vyfúkne viac vírusu ako tisíc kráv. Expert: Riziko prenosu slintačky do Česka rastie
Riziko prenosu slintačky a krívačky na územie Česka rastie, prípadné zavlečenie záleží najmä na tom, či sa v niektorom zo slovenských nakazených chovov vyskytoval nejaký Čech ešte pred vypuknutím nákazy.

Zvieratá totiž môžu prenášať nákazu ešte predtým, ako sa u nich objavia klinické príznaky. ČTK to povedal Peter Lány z Ústavu infekčných chorôb a mikrobiológie na Veterinárnej univerzite Brno. Najrizikovejší je podľa neho prenos človekom, preto za dôležitejšie označil dôsledné zabezpečenie chovov než opatrenia zavádzané na hraniciach.
Prvé choré zviera nespoznáte
"Šanca, že sa nákaza dostane na územie ČR, sa zväčšuje," povedal Lány. Zavlečenie podľa neho ovplyvňuje najmä pohyb ľudí. Najpravdepodobnejší scenár, ako by sa slintačka mohla dostať do Česka, podľa Lányho je, ak sa v slovenskom chove nachádzal nejaký Čech ešte pred prepuknutím nákazy a následne prišiel do českého chovu a podcenil dezinfekciu. Mohlo ísť napríklad o majiteľa chovu, prepravcu zvierat, dodávateľa krmív alebo aj návštevu, dodal.
"Prvé choré zviera nemusíte poznať. Pri krave je najkratšia inkubačná doba dva až štyri dni," podotkol Lány. V praxi to teda znamená, že krava alebo prasa môže prenášať nákazu aj niekoľko dní na ďalšie zvieratá, než sa u nich prejavia príznaky a začnú sa prijímať opatrenia. V tom čase už ale mohol napríklad zamestnanec alebo prepravca odviezť nakazené zviera alebo vírus napríklad na pneumatikách.
Slintačka sa využíva na politický boj, ľudia testujú zvieratá PCR testami. Macho: Mýlime si demokraciu s anarchiou

Dôležitejšie sú opatrenia v chovoch
Opatrenia prijímané na hraniciach sú podľa Lányho dôležité pre zníženie pravdepodobnosti zavlečenia nákazy, oveľa dôležitejšie sú ale podľa neho opatrenia v chovoch. "To, čo prejde cez hranicu a môže toho prejsť dosť, sa nesmie dostať do chovu. Do chovov nesmie nikto cudzí, žiadne autá, všetci musia parkovať pred bránami a dovnútra smie len po dezinfekcii," uviedol Lány.
Hoci vírus sa môže šíriť aj vzduchom, podľa Lányho zatiaľ nie je pravdepodobné, že by sa nákaza dostala týmto spôsobom na územie ČR. Vietor prenáša nákazu len od živých zvierat, a to buď pri dýchaní alebo chrochtaní a bučaní, povedal Lány. Na prenos sú podľa neho oveľa horšie ošípané. "Jedno prasa vyfúkne viac vírusu ako tisíc kráv. Pri krave to je len pár kilometrov, pri ošípaných to vzduchom môže byť ďaleko," podotkol Lány.
Ak by sa stalo, že v slovenskom chove bol nejaký Čech, ktorý by následne preniesol nákazu na zvieratá v ČR, trvalo by podľa Lányho šesť až desať dní, kým sa choroba v chove prejaví.
Pri Malackách sa objavilo ohnisko slintačky a krívačky, potvrdil Takáč. Usmrtiť budú musieť 3 500 kusov dobytka

Vírus sa na povrchoch udrží pol roka
Na povrchoch podľa Lányho môže vírus vydržať aj pol roka, pokiaľ sa nebude utierať. Napríklad na pneumatikách vozidiel, ktoré jazdia stovky kilometrov, vírus drží menej, pretože pneumatika sa čistí sama o cestu. "Ale záleží, čo zostane vo vzorkách alebo na blatniciach, zvyšky vírusu môžu padať a sú infekčné," upozornil
Na Slovensku v nedeľu pribudlo piate ohnisko nákazy. Ide o veľkú farmu v dedine Plavecký Štvrtok neďaleko Malaciek na západe krajiny, zhruba 40 kilometrov po ceste od hranice s Českom.
Slintačka a krívačka je jednou z najnákazlivejších infekčných chorôb. Vírus sa vylučuje slinami, močom, trusom a mliekom. Prenáša sa kontaktom s chorými zvieratami, vzduchom aj na človeku, nástrojoch či dopravných prostriedkoch. Na človeka je choroba neprenosná. V ČR bola nákaza naposledy zistená v roku 1975.
Slintačka obmedzuje už aj pohyb v prírode. Ministerstvo obrany uzavrelo vojenské lesy na Záhorí
