Front berie mužov, štát však hľadá matky. Rusko ponúka finančné odmeny za rodičovstvo ešte počas školy

Ruské regionálne úrady hľadajú spôsoby, ako zastaviť pokles pôrodnosti v krajine. Vysokoškolákom, ktorí sa namiesto štúdiu budú venovať výchove detí, ponúkajú finančnú odmenu. Iniciatíva má motivovať mladých, aby prispeli k riešeniu demografickej krízy, ktorú prehĺbila vojna na Ukrajine.

Vladimir Putin
Foto: X/President of Russia

Do boja proti klesajúcej pôrodnosti sa zapojilo 40 ruských regiónov. Výška príspevku sa líši, každý z nich však ponúka minimálne 100 000 rubľov (približne 1 100 eur), upozornil portál iDNES.cz. Na najvyššiu sumu láka Ivanovská oblasť, kde si môžu študenti za narodenie prvého dieťaťa prilepšiť až o milión rubľov (vyše 11 000 eur) k štandardnému rodičovskému príspevku vo výške 630-tisíc rubľov (takmer 7 000 eur).

Peniaze za dieťa už počas školy

Rozruch však vyvolal gubernátor Orlovskej oblasti Andrej Klyčkov, keď oznámil, že podpora sa týka aj žiačok stredných škôl. Neskôr sa obhajoval tvrdením, že ide plošné opatrenie na základe pokynu z federálneho ministerstva práce. „Ministerstvo práce nariadilo všetkým regionálnym vládam v Rusku, aby toto opatrenie prijali,“ bránil sa Klyčkov.

Jeho vyhlásenie pobúrilo nielen širokú verejnosť, ale aj poslancov Štátnej dumy. „Nemali by sme povzbudzovať ruské ženy, aby rodili ešte počas školskej dochádzky,“ uviedla pre portál Gazeta.ru poslankyňa Nina Ostanina, ktorá šéfuje výboru pre ochranu rodiny.

Gubernátora obvinila zo skresľovania faktov, keďže jednotlivé regióny majú podľa nej dobre vypracovaný sociálny systém pre nastávajúce mamičky. Nátlak na stredoškoláčky preto považuje za absolútne nevhodný. „Existuje 41 regiónov, vrátane Orlovského, ktoré dostávajú finančné prostriedky z federálneho rozpočtu na podporu pôrodov,“ podotkla s tým, že motivačný bonus nemá prehlbovať generačnú nevzdelanosť.

„Rodič, ktorý predčasne ukončil školskú dochádzku, pravdepodobne nebude schopný prispieť k vzdelávaniu a výchove svojho dieťaťa v takej miere ako rodič, ktorý získal úplné vzdelanie. Ak žiačka otehotnie, nenavrhovala by som, aby tehotenstvo ukončila, no zároveň by sme ju v tom nemali podporovať,“ zdôraznila Ostanina.

Pôrodnosť na historickom minime

Podľa portálu 7x7 sa však zdá, že študenti neprikladajú tomuto stimulu veľkú váhu. „Peniaze ma nezaujímajú, chcem sa realizovať v štúdiu a v práci. Je nepravdepodobné, že by peniaze motivovali mladých ľudí mať deti,“ myslí si dvadsaťpäťročná Alina z Novosibirska.

„Človek by mal uvažovať nad deťmi, až keď má vlastné bývanie. Nemal by vám chýbať finančný vankúš a dobrý príjem,“ hovorí devätnásťročná Karina.

Rusko čelí jednej z najhorších populačných kríz vo svojej modernej histórii. Pôrodnosť klesla na najnižšiu úroveň za posledných 25 rokov. Naopak, úmrtnosť rapídne stúpla. Môže za to pandémia koronavírusu a vojna na Ukrajine, v ktorej už podľa odhadov padlo 140 až 200-tisíc Rusov.

Za hraničnú hodnotu potrebnú na udržanie populácie sa vo všeobecnosti považuje 2,1 dieťaťa na ženu. Predpokladá sa, že východoeurópska veľmoc dosiahne v tomto roku pôrodnosť 1,41 potomka na ženu.

Bezdetné extrémistky

Prezident Vladimir Putin v reakcii na alarmujúci demografický vývoj v krajine opakovane vyzval na „nápravné opatrenia“ a uviedol, že rodiny s tromi a viac deťmi by sa mali stať normou.

Ruskí zákonodarcovia na jeseň zakázali propagáciu „bezdetného životného štýlu“, ktorý označili za extrémizmus. Vláda zároveň spustila masívnu kampaň na zvýšenie pôrodnosti, ktorá zahŕňa stigmatizáciu interrupcií, zavádzanie hodín „rodinných hodnôt“ v školách, obmedzovanie dostupnosti núdzovej antikoncepcie alebo propagáciu materstva v médiách.

Pozrite si archívnu reportáž o adopcii unesených detí z 13. júna 2024:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok