Dánsko označilo návštevu americkej delegácie v Grónsku za nátlak. Podľa Bieleho domu ide len o poznávací výlet
Návšteva delegácie USA v Grónsku je neprijateľným nátlakom na toto dánske autonómne územie. Vyhlásila to v utorok (25. 3.) dánska premiérka Mette Frederiksenová.

Delegácia na čele s manželkou amerického viceprezidenta Ushou Vanceovou má tento týždeň navštíviť Grónsko. Americký prezident Donald Trump medzitým opakovane vyjadril záujem o pripojenie Grónska k USA.
Nevyžiadaná návšteva sa má uskutočniť od štvrtka do soboty. Okrem manželky amerického viceprezidenta J. D. Vancea sa na ostrov chystajú aj poradca pre národnú bezpečnosť USA Mike Waltz a minister energetiky Chris Wright.
Viceprezident USA Vance pritvrdzuje: Nezaujíma nás, čo Európania kričia. Grónsko ovládneme

USA trvajú na anexii ostrova
Trump naposledy v pondelok zopakoval, že USA by mali Grónsko prevziať. Podľa neho je to dôležité pre národnú bezpečnosť USA. Najväčší ostrov sveta má veľký geostrategický význam a oplýva aj nerastným bohatstvom.
Vlády Grónska a Dánska opakovane vyjadrili svoj nesúhlas s plánmi USA na anexiu Grónska. Grónsky premiér Múte Egede označil nadchádzajúcu návštevu USA na ostrove za provokáciu a dánska premiérka za neprijateľný nátlak. „Musím povedať, že v tejto situácii ide o neprijateľný nátlak na Grónsko a Dánsko. A je to nátlak, ktorému budeme odolávať,“ povedala pre dánske médiá DR a TV2.
Nadchádzajúca návšteva prichádza v čase, keď sa v Grónsku po parlamentných voľbách stále formuje nová vláda a budúci týždeň sa konajú aj komunálne voľby.
„Táto návšteva rozhodne nie je o tom, čo Grónsko potrebuje alebo chce,“ zdôraznila Frederiksenová. „Prezident Trump to myslí vážne. Chce Grónsko. Preto túto návštevu nemožno vnímať nezávisle od ničoho iného,“ zdôraznila premiérka.
Delegácia na poznávacom výlete
Hovorca Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Brian Hughes uviedol, že delegácia sa bude chcieť „dozvedieť o Grónsku, jeho kultúre, histórii a ľuďoch“.
Frederiksenová spochybnila údajne súkromný charakter návštevy, na ktorej sa zúčastnia predstavitelia USA. Zdôraznila, že Dánsko nespochybňuje svoje vzťahy s USA založené na bilaterálnej zmluve z roku 1951, podľa ktorej majú USA právo zriadiť na ostrove vojenské základne s vedomím Dánska a Grónska. „Sme spojenci,“ potvrdila. Poukázala však aj na údajne „masívnu podporu“, ktorej sa Kodaň teší zo strany severských krajín a EÚ.