Radšej osveta ako trest. Pokuty za technické a emisné kontroly môžu klesnúť

TA3 TASR
22.12.2016 14:43

Minister dopravy Arpád Érsek a štátny tajomník rezortu dopravy predstavili zmeny pre technické kontroly vozidiel. Podľa tajomníka Viktora Stromčeka to bude znamenať liberalizáciu pre tento druh podnikania, výhody pre motoristov a vyššiu kontrolu.

Zvažujú predĺženie lehôt

Tieto zmeny chce ministerstvo zapracovať do novely zákona, s ktorou chce prísť do parlamentu v úvode budúceho roka. "Očakávame na začiatku budúceho roka jeho prerokovanie v Národnej rade SR tak, aby to bolo platné a účinné v prvom polroku budúceho roka," avizoval Stromček.

Čo sa týka zníženia pokút za chýbajúcu technickú či emisnú kontrolu, zatiaľ nie je jasné, o koľko klesnú. "Dajme tomu čas pri dokončení celého zákona," dodal štátny tajomník. Pre ministerstvo nie je podľa neho cieľom pokutovať motoristov, ale mať čo najbezpečnejšie autá na cestách.

Rezort chce preto robiť aj osvetu v tom, aby sa vodiči registrovali do informačného systému, ktorý ich následne bezplatne upozorní na to, že majú ísť na technickú či emisnú kontrolu. V zákone sa chce ministerstvo zároveň zaoberať aj možnosťou predĺženia lehôt, kedy je potrebné ísť na STK či EK napríklad pri traktoroch, prívesných vozíkoch či pri motocykloch. "Pri niektorých je predpoklad, že od nich upustíme úplne," uviedol Stromček.

Sieť staníc sa má rozšíriť

Pripravovaná liberalizácia trhu so stanicami technických kontrol má zase umožniť to, že takúto stanicu si bude môcť založiť každý, kto splní zákonom stanovené podmienky. Štát už totiž nebude regulovať počet týchto staníc tak, ako to bolo doteraz. "To znamená, ak budú mať niektoré servisy záujem rozšíriť si svoje dodatočné služby, bude im to umožnené," opísal Stromček.

V súčasnosti totiž počet staníc technickej kontroly určuje ministerstvo. Na každý región je daný istý počet stredísk, ktorý sa zvyšuje len vtedy, ak je nedostatočná kapacita viac ako 50 %. Ministerstvo ale podľa Stromčeka aj napriek tomu dostávalo podnety od ľudí. Aj keď rezortu to štatisticky vychádzalo tak, že staníc je v danom regióne dostatok, motoristi sa sťažovali na dlhé čakacie lehoty.

Každá stanica technickej kontroly však bude podľa štátneho tajomníka naďalej podliehať výraznej kontrole. To znamená, že bude musieť mať potrebné technické a materiálové zabezpečenie vrátane certifikovaného personálu, ktorý musí prejsť školiacim systémom.

A v prípade, že niektorá stanica nedodrží zákon, bude jej odňatá licencia. "My sme najprv zmenili zákon o strediskách technickej kontroly, kde sme výrazným spôsobom posilnili dohľad a kontrolu. Dnes napríklad všetky strediská majú namontované kamery," vysvetlil Stromček.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok