Machová podáva pre problémy v daňovej správe trestné oznámenie

SITA, TA3
12.3.2012 18:24

Harmonogram prác na novom informačnom systéme daňovej správy sa neplní. Konštatujú to členovia novozriadeného Monitorovacieho výboru, ktorí si boli v pondelok preveriť fungovanie daňovej správy na bratislavskom daňovom úrade.

Machová podáva pre problémy v daňovej správe trestné oznámenie

"Harmonogram prác, akčný plán implementácie nového systému Kons, sa neplní a nikto nevie v túto chvíľu ani povedať, kedy sa plniť začne, alebo aké budú nové úlohy alebo termíny," vyhlásil po skončení kontroly predseda výboru Jozef Kollár (SaS). S členmi Monitorovacieho výboru sa v pondelok stretli aj zástupcovia riadiaceho výboru projektu Unitas a vedenia Finančnej správy SR.

Nedodržiavanie akčného plánu v pondelok popoludní potvrdilo aj samotné Finančné riaditeľstvo SR. "Vo veci harmonogramu prác na odstraňovaní nedostatočnej funkcionality IT systému uvádzame, že dochádza k posúvaniu niektorých termínov a prehodnocovaniu našich reálnych možností,“ informovalo riaditeľstvo.

O problémoch v daňovej správe hovoril v pondelok aj prezident Ivan Gašparovič s poverenou prezidentkou Finančnej správy SR Máriou Machovou, ktorá pre tieto problémy podáva aj trestné oznámenie. "Prezidentka Machová hlavu štátu informovala aj o podaní trestného oznámenia na neznámeho páchateľa v súvislosti so zisteniami po kontrole Najvyššieho kontrolného úradu," informoval hovorca prezidenta Marek Trubač.

Správa Najvyššieho kontrolného úradu SR potvrdila podľa stanoviska Finančného riaditeľstva SR problémy daňovej správy pri zavádzaní informačného systému KONS IS. "Ide o problémy nedostatočnej funkcionality informačného systému, o prácu správcov dane vykonávanú ručne, bez IT podpory, o absenciu možnosti tlače potrebných zostáv, o nedostatočné zaškolenie pracovníkov na nový systém, o nemožnosť výkonu efektívnej medzinárodnej spolupráce v rámci EÚ a ďalšie známe problémy,“ informovalo v pondelok finančné riaditeľstvo.

Najzávažnejším zistením NKÚ voči finančnej správe je pritom konštatovanie o porušení zákona o informačných systémoch verejnej správy. Kontrolou boli totiž podľa Finančného riaditeľstva SR zistené prinajmenšom tri prístupy k údajom v produkčnom prostredí, čo je v rozpore s dodatkom č. 2 zmluvy o poskytovaní služieb uzavretej medzi Ministerstvom financií SR a spoločnosťou IBM Slovensko. "V tomto dodatku č. 2 sa uvádza, že alokovaní špecialisti nebudú mať prístup k produkčným systémom alebo produkčným údajom objednávateľa,“ uviedlo finančné riaditeľstvo.

Monitorovací výbor podľa Jozefa Kollár odporučil vedeniu finančnej správy, aby sa vzhľadom na vývoj situácie uskutočnil aj nezávislý audit informačných systémov, ktorý by mali urobiť odborníci NKÚ. Audit by pritom podľa Jána Počiatka (Smer-SD) mohol dať odpoveď aj na otázku, či by mala finančná správa pokračovať ďalej v nasadzovaní nového informačného systému. "Dnes nikto na svete nevie povedať, že kedy ten systém bude plne funkčný, a či vôbec bude plne funkčný, a to je to najtragickejšie na tom," konštatuje Počiatek. Na potrebe uskutočnenia nezávislého auditu sa v pondelok v telefonickom rozhovore zhodol aj prezident Ivan Gašparovič s predsedníčkou vlády Ivetou Radičovou.

Akčný plán riešenia problémov v daňovej správe predložilo vedenie finančnej správy poslancom parlamentného výboru pre financie a rozpočet na druhom poslaneckom prieskume koncom februára tohto roka. Podľa Antona Marcinčina (KDH) sa však v úvode tohto týždňa ukázalo, že celý harmonogram bol stanovený nereálne a vedenie finančnej správy neponúka nové riešenia. Členovia Monitorovacieho výboru chcú aj preto situáciu v daňovej správe opätovne preveriť budúci pondelok.

V pondelok bol prerokovaný aj protokol k záverečnej správe z kontroly NKÚ. S jej závermi sa chcel oboznámiť aj Jozef Kollár, ktorý o ich sprístupnenie požiadal predsedu úradu Jána Jasovského. Čiastkové závery kontroly prezentoval poslancom parlamentného výboru pre financie a rozpočet šéf NKÚ 27. februára. "Ja si myslím, že došlo k zlyhaniu manažérskeho vedenia," uviedol vtedy v súvislosti s výsledkami kontroly situácie v daňovej správe Ján Jasovský.

Zriadenie Monitorovacieho výboru odsúhlasili poslanci NR SR koncom februára a minulý týždeň jeho vznik odobril aj prezident Ivan Gašparovič. Výbor má kontrolovať riešenie problémov v daňovej správe až do schválenia programového vyhlásenia novej vlády. Monitorovací výbor má päť členov, ktorých vymenúva a odvoláva prezident.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok