Vzbúrenci rýchlo postupujú. Prezident Asad vyhlásil, že Sýria teroristov "zneškodní", verí v pomoc spojencov

30.11.2024 06:48 , Aktualizované: 30.11.2024 21:49

Povstalci spustili ofenzívu proti sýrskej armáde na severozápade krajiny už 27. novembra. Armáda neskôr uzatvorila cesty a diaľnice vedúce do mesta Aleppo po tom, čo jej vojaci dostali rozkaz stiahnuť sa zo štvrtí, do ktorých vstúpili vzbúrenci.

Sýria bráni stabilitu pred teroristami

Sýria bráni svoju stabilitu pred teroristami a spolu so spojencami ich dokáže zneškodniť, uviedol dnes prezident Bašár Asad.

Vyjadril sa tak k ofenzíve islamistov na severovýchode Sýrie, zatiaľ čo prichádzali ďalšie správy o rýchlom postupe povstalcov.

Vyhlásenie dlhoročného sýrskeho prezidenta publikovala jeho kancelária, informuje agentúra AFP.

"Sýria ďalej bráni svoju stabilitu a svoju územnú celistvosť pred všetkými teroristami a ich podporovateľmi a je schopná ich s pomocou svojich spojencov a priateľov poraziť a zneškodniť, nech už bude intenzita ich útokov akákoľvek," povedal Asad podľa komuniké v rozhovore s predstaviteľom Spojených arabských emirátov.

Obsadenie letiska i miest v susedných provinciách

Sýrski povstalci obsadili v sobotu (30. novembra) počas celodennej ofenzívy civilné letisko v meste Allepo na severozápade krajiny, ako aj kľúčové mestá v susedných provinciách Idlib a Hamá.

Informovalo o tom Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR), píše agentúra AFP.

Islamistická skupina Haját Tahrír aš-Šám (HTS) a jej spojenci prevzali kontrolu nad medzinárodným letiskom na okraji Aleppa po tom, ako sa odtiaľ stiahli vládne sily, uviedlo SOHR, podľa ktorého sa takéhoto objektu povstalci zmocnili po prvý raz.

Rozsah ofenzívy v západnom Aleppe za posledných 72 hodín:

Centrum, ktoré monitoruje občiansku vojnu v Sýrii, dodalo, že povstalci tiež postúpili v provinciách Hamá a Idlib, kde ovládli "desiatky strategických miest bez odporu".

SOHR predtým podľa agentúry DPA hlásilo najmenej 16 obetí sobotňajšieho náletu v centre Aleppa, prvého od vstupu povstalcov do tohto druhého najväčšieho mesta v Sýrii.

Vzdušný útok pravdepodobne uskutočnili ruské lietadlá, dodalo centrum. Rusko v sýrskej vojne podporuje jednotky vlády prezidenta Bašára Asada.

Provincia Idlib pod kontrolou povstalcov

Sýrski povstalci tvrdia, že sa im podarilo dobyť mesto Maarat an-Numan a prevziať kontrolu nad celou provinciou Idlib, ktorá sa nachádza na severozápade a hraničí s Tureckom. Agentúre Reuters to povedali zdroje blízke povstalcom.

Maarat an-Numan leží na ceste spájajúcej Hamá s mestom Halab (bývalé Aleppo), ktoré povstalci tiež z veľkej časti ovládli. Tisíce civilných áut opúšťajú Halab po hlavnej trase, ktorá je stále pod kontrolou sýrskej vlády.

Vozidlá väčšinou smerovali do prístavného mesta Latakia a do mesta Salamis v strednej Sýrii. Hlavná diaľnica z Damasku do Halabu je uzavretá.

Vyhlásenie armády o povstalcoch

Sýrska armáda v sobotu podľa agentúry Reuters oznámila "dočasné stiahnutie jednotiek" z Halabu, aby pripravila protiofenzívu proti silám, ktoré ho obsadili. Uviedla, že stiahnutie je súčasťou preskupenia síl pred príchodom posíl na začatie protiofenzívy.

Armáda dodala, že v posledných dňoch boli v Halabe a Idlibe v prudkých bojoch s povstalcami zabité alebo zranené desiatky vojakov.

"Veľký počet teroristov a množstvo bojových frontov prinútili naše ozbrojené sily uskutočniť operáciu redislokácie zameranú na posilnenie obranných línií s cieľom absorbovať útok, zachovať životy civilistov a vojakov a pripraviť sa na protiútok," uviedla armáda.

Vyhlásenie armády je podľa agentúry Reuters jej prvým verejným priznaním, že povstalci vedení islamistickou organizáciou HTS nečakane vstúpili do Halabu, ktorý kontrolujú vládne sily.

Čo všetko stihli obsadiť

Džihádistická sunnitská povstalecká skupina Haját Tahrír aš-Šám (HTS - Organizácia pre oslobodenia Levanty) a spojenecké frakcie podporované Tureckom podľa SOHR prevzali kontrolu nad väčšinou mesta, vládnych budov a väzníc.

Ide pritom o najväčšiu ofenzívu proti sýrskej vláde podporovanej Ruskom a Iránom za posledné roky a o prvý prípad, keď sa povstalci bojujúci proti silám prezidenta dostali do Aleppa, odkedy ich v roku 2016 odtiaľ vytlačila armáda. Tamojšie letisko a všetky cesty vedúce do mesta uzavreli.

Džihádistom sa podarilo od sýrskych vládnych jednotiek dobyť strategické mesto Sarákib. O kontrolu nad týmto mestom na severozápade Sýrie obe strany bojovali.

Na pomoc prichádza ruská armáda

Sýrske a ruské lietadlá v sobotu bombardovali pozície povstalcov v Halabe (bývalé Aleppo) na severe Sýrie.

Rusi tam zaútočili zo vzduchu prvýkrát od roku 2016, informujú tlačové agentúry. Väčšinu mesta už obsadili džihádisti a povstalci, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na exilovú Sýrsku organizáciu pre ľudské práva (SOHR).

Halab je druhé najväčšie mesto v Sýrii. Bombardovanie sa zameralo aj na mestá a dediny, ktoré povstalci obsadili pri nečakanom prechode zo svojej opozičnej enklávy do mesta. Spojenecké povstalecké frakcie predtým prevzali kontrolu nad väčšinou mesta Halab, vládnymi budovami a väznicami, uviedlo SOHR. Tá má sídlo v Británii a tvrdí, že má v Sýrii rozsiahlu sieť zdrojov.

Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) ešte v piatok uviedlo, že džihádistom sa podarilo od sýrskych vládnych jednotiek dobyť strategické mesto Sarákib.

Sarákib má strategickú polohu v sýrskej provincii Idlíb a jeho dobytie má veľký význam pre sýrskych vzbúrencov a ich spojencov preto, že "zabráni (Asadovmu) režimu z postupu na Aleppo", dodáva SOHR.

Pozrite si archívnu reportáž z 29. novembra 2024 o tom, ako Putin chce ďalšie testy rakety Orešnik.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok