VIDEO: Čína obkolesila "more smrti" zelenou barikádou. Dekády dlhý program výsadby stromov je na konci

30.11.2024 05:45

Čína ukončila 46 rokov trvajúcu kampaň zameranú na obkolesenie svojej najväčšej púšte Taklamakan, nazývanej aj "more smrti", stromami. Ide o súčasť snáh o zastavenie rozširovania púští a obmedzenie piesočných búrok.

Taklamakan .jpg
Foto: Reprofoto: X/Lin Jian

Tie počas jari sužujú niektoré časti krajiny. Ukončenie programu oznámili v piatok tamojšie štátne médiá. Informuje o tom tlačová agentúra Reuters.

Vo štvrtok dokončili v oblasti Sin-ťiang na severozápade krajiny zelený pás okolo púšte Taklamakan v dĺžke približne 3000 kilometrov. Robotníci v ten deň vysadili posledný stometrový úsek stromov na južnom okraji púšte, uviedol denník Žen-min ž'-pao vydávaný komunistickou stranou.

Snahy o ohradenie púšte stromami sa začali v roku 1978 odštartovaním čínskeho projektu "Ochranný pás troch severov", ktorý je ľudovo známy ako Veľký zelený múr. Vysadilo sa viac ako 30 miliónov hektárov stromov.

Vyžadoval si veľa experimentovania

Výsadba stromov na vyprahnutom severozápade krajiny pomohla zvýšiť zalesnenie Číny z približne desiatich percent v roku 1949 na viac ako 25 percent do konca minulého roka. Len v oblasti Sin-ťiang sa za uplynulých 40 rokov zvýšilo zalesnenie z jedného percenta na päť percent, uviedol denník Žen-min ž'-pao.

Projekt ochranného pásu zahŕňal desaťročia experimentovania s rôznymi druhmi stromov a rastlín s cieľom určiť, ktoré sú najodolnejšie. Kritici tvrdia, že miera prežitia drevín je často nízka a že táto metóda je neúčinná pri redukcii piesočných búrok, ktoré bežne zasahujú i hlavné mesto Peking.

Čína bude pokračovať vo výsadbe vegetácie a stromov pozdĺž okraja púšte Taklamakan s cieľom kontrolovať jej rozširovanie, uviedol Ču Li-tung, predstaviteľ odboru lesného hospodárstva regiónu Sin-ťiang.

Napriek snahám Číny o výsadbu stromov je podľa oficiálnych údajov 26,8 percenta celkovej plochy krajiny stále klasifikovaných ako púšte. Pred desiatimi rokmi dosahoval tento podiel 27,2 percenta.

Pozrite si, ako v Hriňovej zachraňujú odrody jabĺk výsadbou stromov:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok