Trump spoluprácu s hackermi odmieta, objasnenie žiadajú aj republikáni

Novozvolený americký prezident Donald Trump označil za absurdný záver CIA, podľa ktorého Rusko zasiahlo do prezidentských volieb v USA. Povedal, že tento argument využívajú demokrati ako "iba ďalšie ospravedlnenie" pre jeho víťazstvo nad Hillary Clintonovou.

Trump povedal, že nie je bezpodmienečne proti príkazu prezidenta Baracka Obamu. Dosluhujúci americký prezident nariadil tajným službám, aby dôkladne preverili hackerské útoky, ku ktorým došlo počas predvolebnej kampane a ktoré vyvolali obavy zo zasahovania cudzích krajín do prezidentských volieb v USA. Trump však dodal, že pri akejkoľvek takejto snahe "by ste nemali hovoriť iba 'Rusko'. Mali by ste povedať, že aj ďalšie krajiny a možno aj ďalší jednotlivci."

Obamova administratíva uviedla, že previerka hackerských útokov nie je iba o Rusku alebo voľbách. Biely dom sa vyjadril, že správa tajných služieb dôkladne preverí aj ďalšie incidenty z volebných rokov, vrátane kyberútokov v rokoch 2008 a 2012, ktoré boli spojené s čínskymi hakermi.

Trump sa už pred časom vyjadril, že vinníkom by mohla byť Čína alebo náhodný hacker sediaci doma na gauči. CIA dospela "s vysokou pravdepodobnosťou" k záveru, že Rusko sa pokúsilo ovplyvniť americké voľby v prospech republikánov.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá