Bývalý šéf diplomacie Ukrajiny Kuleba: Putin rokovať nechce. Ak Zelenskyj podpíše dohodu, bude to politická samovražda

27.11.2024 20:54

Putin rokovať nebude, Trump je pre Ukrajinu riziko a Zelenskyj nemôže podpísať žiadnu dohodu. To sú tvrdenia exministra zahraničných vecí Ukrajiny Dmytra Kulebu, ktorý tiež hovorí, že Západ je príliš opatrný.

kuleba.jpg
Foto: Profimedia

Bývalý ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba v rozhovore pre Politico vyjadril hlboký pesimizmus ohľadom vyhliadok na mierové riešenie vojny na Ukrajine, najmä po návrate zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa do Bieleho domu.

Podľa Kulebu, ktorý v septembri podal demisiu, môže nový americký prezident spôsobiť vážne oslabenie ukrajinských obranných línií, ak obmedzí dodávky zbraní.

„Ak Trump zastaví alebo obmedzí dodávky zbraní, frontová línia na Donbase skolabuje a Rusi budú na bránach miest ako Dnipro, Poltava či Záporožie,“ varoval Kuleba.

Putin je Ukrajinou posadnutý

Kuleba, ktorý je považovaný za jedného z najuznávanejších diplomatov Ukrajiny, neverí v diplomatické riešenie konfliktu.

Zdôraznil, že ruský prezident Vladimir Putin nepovažuje mier za cieľ a namiesto toho sa snaží vyčerpať Západ. „Putin stále verí, že dokáže zničiť ukrajinskú štátnosť a nezávislosť. Ukrajina je pre neho osobná obsesia,“ povedal.

Podľa bývalého ministra je akákoľvek dohoda, ktorá by zahŕňala uznanie ruskej okupácie Krymu alebo Donbasu, neprijateľná. „(Ukrajinský prezident Volodymyr) Zelenskyj nemôže podpísať takúto dohodu. Nielen kvôli ústave, ale aj preto, že by to bol jeho politický koniec,“ tvrdí Kuleba.

Donald Trump počas svojej kampane tvrdil, že ukončí vojnu „do 24 hodín“, no neponúkol žiadne konkrétne riešenia. Podľa slov jeho viceprezidenta JD Vancea by však akékoľvek riešenie mohlo zahŕňať územné ústupky zo strany Ukrajiny. Kuleba tento prístup označil za neuskutočniteľný, keďže podľa neho „Putin nie je ochotný rokovať“.

Kuleba tiež upozorňuje, že Trumpovo potenciálne obmedzenie vojenskej podpory Ukrajine by bolo katastrofálne. Kým Rusko získava vo vojne podporu spojencov, ako je Severná Kórea, Ukrajina je podľa jeho slov závislá od nespoľahlivej pomoci Západu.

Jediná nádej je Európa a pochybenie Moskvy

Bývalý minister vidí zásadnú otázku v tom, či Európa dokáže kompenzovať prípadnú stratu americkej podpory. Hoci očakáva, že krajiny ako Francúzsko, Veľká Británia či pobaltské štáty zvýšia svoju pomoc, považuje za problém Nemecko, ktoré čakajú voľby. „Európa má na výber: buď bude nasledovať Trumpa, alebo prijme väčšiu zodpovednosť,“ zdôraznil.

Zároveň však dodal, že na samotnú Európsku úniu sa nedá úplne spoľahnúť. „Západ nevie, za čo bojuje,“ kritizoval Kuleba.

Podľa neho Západ stále nerozumie strategickému významu vojny a nedokáže si predstaviť jej dôsledky. Ako príklad uviedol odmietnutie návrhu francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona na nasadenie európskych jednotiek na Ukrajine: „Nemám pochýb, že Putin si to užíval.“

Napriek svojej prevažne pochmúrnej analýze si Kuleba ponechal malú nádej na priaznivý vývoj - ale nie zo strany Západu. Podľa neho existuje možnosť, že Putin spraví chybu, ktorá rozhnevá Trumpa, čo by mohlo zmeniť dynamiku konfliktu. „Toto je viac pravdepodobné, ako že Západ ukáže odhodlanie,“ dodal.

Pozrite si reportáž o 1 000 dňoch ruskej agresie na Ukrajine:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok