Prieskum vidí v parlamente osem strán, Kotleba má nad 10 percent

9.12.2016 14:05

Víťazom parlamentných volieb by sa podľa posledného prieskumu stal Smer Roberta Fica. Okrem neho by sa v pléne ocitlo aj ďalších sedem strán.

42 poslancov Smeru

Ak by sa parlamentné voľby konali v decembri, do parlamentu by sa dostalo osem strán, vrátane kresťanských demokratov. Najviac hlasov by získala strana Smer-SD, a to 26,8 percenta. Do parlamentu za túto stranu by si sadlo 42 poslancov.

Vyplýva to z telefonického prieskumu agentúry AKO, ktorý uskutočnila od 2. do 9. decembra na vzorke 1 000 respondentov starších ako 18 rokov. Respondenti mali odpovedať na otázku: "Pred nedávnom sa konali voľby do NR SR (parlamentu). Keby boli voľby teraz, ktorú stranu alebo hnutie by ste volili? Budem vám strany čítať v náhodnom poradí".

Za stranou Smer-SD by podľa výsledkov prieskumu nasledovali strany Sloboda a Solidarita (SaS) s 15,8 percenta hlasov (25 mandátov) a Slovenská národná strana (SNS), ktorú by volilo 14,1 percenta opýtaných. Národniari by v parlamente obsadili 22 kresiel.

V parlamente aj KDH

Strana Kotleba-Ľudová strana Naše Slovensko by sa do parlamentu dostala s podporou 10,1 percenta voličských hlasov a získala by 16 mandátov. Hnutie Sme Rodina - Boris Kollár by podporilo 8,4 percenta voličov (13 mandátov) a hnutie OĽaNO-NOVA by získalo 8 percent hlasov (13 mandátov). Do parlamentu by sa dostala aj strana Most-Híd, ktorú by volilo 7 percent respondentov a získala by 11 poslaneckých kresiel. Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), ktoré by sa stalo poslednou parlamentnou stranou so ziskom 5,5 percenta hlasov, by obsadilo v parlamente osem kresiel.

Naopak, pred bránami parlamentu by ostali SMK-MKP so ziskom 2,9 percenta hlasov, #Sieť so ziskom 1,1 percenta, KSS s podporou 0,1 percenta voličov rovnako ako Strana zelených Slovenska a Vzdor - strana práce. Agentúra AKO vyrátala preferencie z potenciálnej volebnej účasti 74,2 percenta respondentov. Nerozhodnutých bolo 13,4 percenta respondentov, voliť by určite nešlo 11,1 percenta respondentov a 1,3 percenta respondentov odmietlo prezradiť, koho by volilo.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok