Čínsky prezident upozornil Trumpa: Spolupráca je jedinou voľbou

Čínsky prezident Si Ťin-pching v telefonáte s novozvoleným americkým prezidentom Donaldom Trumpom povedal, že spolupráca je jedinou voľbou, pokiaľ ide o vzťahy medzi oboma krajinami. S odvolaním sa na čínske štátne médiá o tom informuje agentúra Reuters.

Kritika za obchodné praktiky

Trump počas predvolebnej kampane kritizoval Čínu za neférové obchodné praktiky a vyhlasoval, že uvalí 45-percentné clo na dovážaný čínsky tovar a krajinu označí za manipulátora s menou už v prvý deň v Bielom dome.

Jeho zvolenie prinieslo neistotu do bilaterálnych vzťahov v čase, keď Peking dúfa v stabilitu, pretože čelí neľahkým výzvam pri domácich reformách, spomaľujúcej sa ekonomike i reorganizácii vedenia, ktorá koncom budúceho roka zhromaždí okolo Si Ťin-pchinga novú stranícku elitu.

"Fakty dokazujú, že spolupráca je jedinou správnou voľbou pre Čínu a Spojené štáty," povedal Si Ťin-pching Trumpovi podľa čínskej štátnej televízie.

Vývoj v čínsko-amerických vzťahoch

"Obe strany musia posilniť koordináciu, podporovať hospodársky rozvoj oboch krajín a globálny hospodársky rast, rozširovať všetky oblasti výmeny a spolupráce, zabezpečiť, že obyvatelia oboch krajín získajú hmatateľnejší prínos, a presadzovať lepší vývoj v čínsko-amerických vzťahoch," uviedol čínsky líder.

Trump podľa čínskej televízie Si Ťin-pchingovi povedal, že je pripravený usilovať sa o posilnenie bilaterálnej spolupráce a domnieva sa, že americko-čínske vzťahy môžu "určite dosiahnuť väčší rozvoj". Obaja sa zhodli, že budú v kontakte, čoskoro sa stretnú a budú si vymieňať názory na otázky vzájomného záujmu, uviedla CCTV.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá