Obama prisľúbil pokojné odovzdanie moci do rúk nového prezidenta

Americký demokratický prezident Barack Obama prisľúbil pokojné odovzdanie moci do rúk novozvoleného republikánskeho prezidenta Donalda Trumpa.

Napriek výrazným rozdielom

"Telefonoval som s novozvoleným prezidentom okolo tretej ráno, pozval som ho do Bieleho domu a zablahoželal som mu," povedal Obama v prvom povolebnom prejave po ohlásení takmer konečných výsledkov prezidentských volieb v USA.

Počas prejavu v Bielom dome tiež zaželal Trumpovi veľa úspechov pri "zjednocovaní a vedení krajiny". Obama v prvom rade sľúbil hladké odovzdanie moci a to aj napriek tomu, že medzi ním a Trumpom existujú "výrazné odlišnosti".

Na Clintonovú je Obama hrdý

"Spomeňme si situáciu pred ôsmimi rokmi," pripomenul Obama obdobie, keď preberal moc od republikána Georgea W. Busha, s ktorým mal taktiež názorové rozdiely. "Jeho (Bushov) tím pracoval perfektne a zaistili sme hladké odovzdanie moci," pokračoval Obama.

"Pokojné odovzdanie moci je to, na čom je naša demokracia postavená a to ukážeme celému svetu," zdôraznil Obama s tým, že svoj tím inštruoval, aby nasledoval model nastavený pred ôsmimi rokmi.

"Na ministerku Hillary Clintonovú som hrdý," povedal Obama na margo porazenej kandidátky, ku ktorej podľa neho stále vzhliada mnoho Američanov. "V prvom rade sme všetci Američania, v prvom rade sme všetci vlastenci a všetci chceme to najlepšie pre našu krajinu," povedal Obama v prejave v Ružovej záhrade Bieleho domu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá