Zelenskyj dúfa, že ak vyhrá Trump, postoj USA k Ukrajine sa nezmení. Je nutné konať, a nie čakať do volieb, vyhlásil

10.7.2024 07:32

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok vo Washingtone povedal, že rozhodné opatrenia na odrazenie ruskej agresie na Ukrajine je potrebné prijať už pred novembrovými prezidentskými voľbami v USA. Spojencov na okraj prebiehajúceho samitu NATO zároveň opäť vyzval aj na rozsiahlejšiu podporu Kyjeva, informuje agentúra AP.

NATO samit Zelenskyy Zelenskij Zelensky
Foto: TASR/AP

"Je čas prijať rázne rozhodnutia konať a nečakať, kým príde november alebo iné mesiace. Všetci spoločne musíme byť silní a nekompromisní," povedal Zelenskyj v Reganovom inštitúte vo Washingtone, pomenovanom po niekdajšom republikánskom prezidentovi USA. Dodal, že prezident USA musí byť "nekompromisný pri obrane demokracie, nekompromisný voči (Vladimirovi) Putinovi" a jeho režimu.

Zelenskyj o Trumpovi

So žiadosťou o pomoc v boji proti Putinovi sa Zelenskyj obracal práve aj na publikum republikánov v zmienenom inštitúte, medzi ktorými nechýbal ani líder republikánskej menšiny v Senáte Mitch McConnell. Ukrajinský prezident má v stredu v Kapitole absolvovať stretnutie s americkými zákonodarcami. S úradujúcim prezidentom USA Joem Bidenom sa má samostatne stretnúť vo štvrtok.

"Dúfam, že ak si Američania zvolia za prezidenta (Donalda) Trumpa, tak jeho politika voči Ukrajine sa nezmení," povedal Zelenskyj po prejave v Reganovom inštitúte pre televíziu Fox News. "Dúfam, že Spojené štáty nikdy nevystúpia z NATO," dodal.

Zelenskyj ďalej uviedol, že Donalda Trumpa síce príliš nepozná, no zažil s ním už dobré stretnutia v čase, keď bol prezidentom USA. Poznamenal však, že spoločne nečelili ruskej vojne na Ukrajine, pričom podľa jeho slov sa dá len pri takejto skúsenosti zistiť, "či je možné sa na niekoho spoľahnúť alebo nie".

Poďakoval sa za podporu

Zelenskyj sa spojencom poďakoval za ich "silnú deklaráciu podpory ukrajinskej protivzdušnej obrany a ochranu obyvateľov, miest a kritickej infraštruktúry".

"Ďalšie Patrioty, SAMP/T a IRIS-T SLM, ako aj ďalšie taktické systémy protivzdušnej obrany, ktoré Ukrajine poskytnú jej partneri, nám pomôžu pri ničení ruských bezpilotných lietadiel a rakiet aj pri lepšej ochrane Ukrajincov pred ruským terorom, akým bol napríklad včerajší brutálny útok na našu najväčšiu detskú nemocnicu," uviedol Zelenskyj na platforme X.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok