Európska únia podpísala s Kanadou historický dokument

TA3 TASR
30.10.2016 14:18

Podpis dohody o voľnom obchode medzi EÚ a Kanadou na summite v Bruseli ešte nie je posledným krokom z hľadiska jej definitívnej platnosti. Dohodu musia odobriť aj Európsky parlament a kanadský parlament, čo bude znamenať len provizórne uplatňovanie dohody, aspoň dovtedy, kým ju neratifikujú aj niektoré parlamenty členských krajín EÚ.

Koniec obchodných bariér

Obchodná dohoda je zameraná na zrušenie doterajších obchodných bariér medzi oboma stranami. Mala by odbúrať 98 percent ciel a uľahčiť obojsmerný tok tovarov. Podpis viac ako šesť rokov prerokovávaného, rozsiahleho dokumentu o niekoľko dní oddialil postoj niektorých belgických regiónov, bez odobrenia ktorých nemohla so zmluvou súhlasiť belgická vláda. Únia odhaduje, že aplikovanie zmluvy by malo znamenať nárast vzájomnej obchodnej výmeny až o 12 miliárd eur ročne, podporiť hospodársky rast a mala by pomôcť vytvoriť nové pracovné miesta.

Prvé účinky obchodnej dohody CETA by sa mali prejaviť v praxi až po tom, ako dohodu odsúhlasia Európsky parlament i kanadský parlament, čo sa očakáva v decembri tohto alebo v januári budúceho roka. Za Európsku úniu dokument podpísali predseda Európskej rady Donald Tusk, šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker a slovenský premiér Robert Fico, ako zástupca predsedajúcej krajiny Európskej únie.

Názory na CETA sa líšia

Enviromentálna organizácia Greenpeace však upozorňuje aj na odvrátenú stranu obchodnej dohody, ktorá podľa jej tvorcov oživí obchod a prispeje k mohutnému vytváraniu pracovných miest. Podľa Greenpeace CETA poskytuje príliš veľkú silu nadnárodným  korporáciám na úkor spotrebiteľov. Poradkyňa Greenpeace pre obchodnú politiku EÚ Shira Stantonová upozornila, že CETA možno ani nevstúpi do platnosti, lebo "pravdepodobne neprežije demokratickú a právnu kontrolu ratifikačného procesu" v priebehu nasledujúcich mesiacov. Dohodu CETA musí ratifikovať aj viacero parlamentov členských štátov EÚ, čo môže trvať aj niekoľko rokov.

Eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová je však optimistická. Pre belgickú televíziu RTBF uviedla, že aj politické diskusie z posledných dní, ktoré prebiehali po nesúhlase belgického regiónu Valónsko prijať CETA, objasnili, že dohoda s Kanadou neznamená privatizáciu verejných služieb, nepovedie k zníženiu štandardov pre spotrebiteľov a vysvetlili úlohu arbitrážnych súdov. "Tieto diskusie boli veľmi užitočné, pretože každý mohol vidieť, že vieme počúvať," povedala Malmströmová.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok