Grendelovi po zverejnení komunikácie odporučili, aby sa vzdal funkcie

Grendelovi po zverejnení komunikácie odporučili, aby sa vzdal funkcie
Zdroj foto: SITA/Marko Erd
Členovia Osobitného kontrolného výboru Národnej rady na kontrolu činnosti SIS na návrh koaličných poslancov odporučili predsedovi tohto výboru Gáborovi Grendelovi, aby sa vzdal svojej funkcie.

Naznačil, že sám neodstúpi

Po mimoriadnom zasadnutí to novinárom povedal člen výboru Anton Hrnko. Grendel naznačil, že sám neodstúpi. "Výbor prijal uznesenie, v ktorom sme vyjadrili našu pochybnosť o tom, že pán Gábor Grendel na základe zverejnených informácií na internete (údajná sms a emailová komunikácia medzi Grendelom a niektorými novinármi) i vzhľadom na začatie trestného stíhania voči nemu, je tá osoba, ktorá by mala zostať vo funkcii predsedu," povedal Hrnko. Väčšina výboru podľa jeho slov Grendela vyzvala, aby v zmysle politickej kultúry, ktorú aj on presadzuje, zvážil takýto krok. Ak bude obžalovaný a neodstúpi dovtedy sám, bude Grendel podľa Hrnka odvolaný.

Na otázku, či je normálne, aby sa politici už niekoľko dní zaoberali informáciami, ktoré zverejnil kontroverzný podnikateľ Marian Kočner, Hrnko uviedol, že je odporné, aby sa takéto veci zverejňovali, ale je to už vo verejnom priestore. "Nemôžeme to ignorovať. Sú tam vážne podozrenia, že sa pán Grendel aj s vtedajším ministrom vnútra Danielom Lipšicom zoznamoval s informáciami, s ktorými sa oboznamovať nemal a že tieto informácie podhodil tlači," zdôraznil Hrnko.

"Považujem za sväté právo každého poslanca zvolať takýto výbor. Môžu prijať uznesenie väčšinou, o tom je demokracia. Je tiež právom každého poslanca navrhnúť zvolenie či odvolanie predsedu takéhoto výboru," reagoval Grendel. Na otázku, ako sa postaví k výzve, aby zvážil zotrvanie vo funkcii predsedu, opozičný poslanec odvetil, že to už zvážil. "Budem rešpektovať právo väčšiny poslancov, ktorí môžu rozhodnúť o zvolení či odvolaní predsedu výboru," dodal.

Kočner podal trestné oznámenie

Bývalému ministrovi vnútra Lipšicovi a poslancovi parlamentu Grendelovi už doručili uznesenie o vznesení obvinenia. Po nazretí do vyšetrovacieho spisu plánujú voči nemu podať sťažnosť. Ako informovala Krajská prokuratúra v Bratislave, policajný vyšetrovateľ 13. októbra 2016 vzniesol obvinenie voči Danielovi Lipšicovi pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa v súbehu so zločinom ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva spolupáchateľstvom a taktiež pre prečin poškodzovania cudzích práv a prečin ohovárania. Gábor Grendel čelí obvineniu pre zločin ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva spolupáchateľstvom.

K predmetnej veci mal tlačovú besedu aj podnikateľ Marian Kočner, ktorý vo veci podal trestné oznámenie a novinárom ukázal údajné sms a emaily medzi Grendelom a niektorými novinármi. Prítomným novinárom tiež poskytol uznesenie o vznesení obvinenia voči obom politikom. Podľa uznesenia mali Daniel Lipšic a Gábor Grendel poskytnúť v apríli 2012 novinárom informácie a listinné dôkazy, ktoré získali neoprávnene.

Lipšic mal podľa názoru vyšetrovateľa taktiež ako poslanec NR SR v novembri 2014 vystúpiť s prejavom pred médiami v úmysle poškodiť finančnú skupinu Penta a Jaroslava Haščáka tým, že v súvislosti s predajom CT prístroja mal uviesť nepravdivé údaje. Grendel a Lipšic na brífingu dňa 18. októbra tohto roka okrem iného tvrdili, že za medializovanými informáciami o vznesení obvinenia voči nim je snaha kriminalizovať opozíciu. Lipšic okrem iného argumentoval aj rozhodnutím okresného súdu v civilnom konaní v tejto kauze, ktorý žalobu voči nemu a rezortu vnútra zamietol. Rozhodnutie súdu však ešte nie je právoplatné.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá