Slovensko v Svetovej ročenke konkurencieschopnosti pohorelo. V rámci V4 je na tom najhoršie

19.6.2024 07:00

Slovensko je podľa aktuálnej Svetovej ročenky konkurencieschopnosti na 59. mieste zo 67. hodnotených krajín. Medziročne sa prepadlo o šesť priečok. Informoval o tom predseda Inštitútu slobody a podnikania Ján Oravec.

Financie.
Foto: Profimedia

Prvé tri miesta v ročenke, ktorú vydáva švajčiarsky Inštitút pre rozvoj manažmentu (Institute for Management Development) obsadili Singapur, Švajčiarsko a Dánsko.

Fatálny prepad Slovenska

Index konkurencieschopnosti ekonomík, publikovaný už od roku 1989, porovnáva a hodnotí 164 rozličných kritérií, ktoré sú združené v štyroch základných oblastiach - ekonomický rozvoj, efektivita vlády, efektivita podnikov a infraštruktúra, pričom každá z týchto oblastí má päť subfaktorov.

"Slovensko medziročne pokleslo najmä v oblasti efektívnosti vlády, kde možno vidieť prepad vo všetkých piatich subfaktoroch. Napríklad v subfaktore inštitucionálneho rámca krajina prepadla zo 40. miesta na 55. miesto. V oblasti ekonomického rozvoja krajina zastáva, rovnako ako minulý rok, 56. priečku, avšak napríklad v subfaktore medzinárodných financií sa krajina prepadla zo 63. až na 66. miesto, a teda v tomto subfaktore zastáva predposlednú priečku spomedzi všetkých krajín," priblížil Oravec. Slovensku patrí posledná, 67. priečka v subfaktore postoja a hodnôt v oblasti efektívnosti podnikov.

Minulo prvú dvadsiatku

Zlepšenie Slovensko naopak zaznamenalo napríklad v oblasti ekonomickej výkonnosti vlády, konkrétne v subfaktore domáceho hospodárstva (zlepšenie o päť priečok) či medzinárodného obchodu, kde si krajina polepšila o dve priečky a postúpila na celkové 36. miesto.

Slovensko nemá ani jeden subfaktor, v rámci ktorého by sa umiestnilo v prvej dvadsiatke. Naopak až v prípade siedmich subfaktorov je Slovensko v najhoršej desiatke.

Porovnanie s inými krajinami

V porovnaní s najbližšími susedmi Slovensko zaostáva v kvalite podnikateľského prostredia za Českou republikou na 29. mieste, ktorá je zároveň najúspešnejšou krajinou regiónu Vyšehradskej štvorky (V4), aj keď v tomto roku zhoršila umiestnenie z minulého roku až o jedenásť pozícií.

Slovensko sa taktiež umiestnilo za Poľskom, ktoré si oproti roku 2023 polepšilo o dve priečky a v rebríčku zastáva 41. miesto.

Maďarsko ako posledná krajina v rámci V4 zastáva 54. priečku a medziročne pokleslo o osem priečok, zatiaľ čo rovnako ako ostatné krajiny V4 zostáva pred Slovenskou republikou.

"Treba pripomenúť, že Slovensko patrilo v rokoch 2007 - 2009 medzi vysoko konkurenčné krajiny (30. miesto), čo sa nám za ostatné roky nepodarilo udržať," dodal Oravec.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok