Inflačná beštia ešte nie je skrotená. Netreba sa oddávať prílišnému optimizmu, zdvíha prst guvernér NBS

11.6.2024 11:00

V septembri bude mať Európska centrálna banka k dispozícii čerstvé odhady vývoja inflácie. Bude to vhodný okamih na vyhodnotenie situácie a na rozhodnutie, či a ako pokračovať v uvoľňovaní menovej politiky.

TEST: Guvernéra NBS Kažímíra znovu obvinili, má ísť o podplácanie
TASR/Martin Baumann
Šéf NBS Peter Kažimír.

Uviedol to guvernér Národnej banky Slovenska a člen Rady guvernérov ECB Peter Kažimír.

ECB nedávno znížila úrokové sadzby prvýkrát od septembra 2019, a to o 0,25 percentuálneho bodu. Kažimír je podľa vlastných slov spokojný s týmto rozhodnutím.

Prehnané očakávanie a unáhlené závery

"Máme za sebou prvú etapu. Veľmi dôležitú etapu. Vyslali sme signál ľuďom, ekonomike a finančným trhom a očakávame, že odznievanie rekordne vysokej inflácie z minulých rokov bude naďalej pokračovať," zhodnotil.

Zároveň však vystríhal pred prílišným optimizmom, prehnanými očakávaniami a unáhlenými rozhodnutiami.

"My totiž nežijeme vo vákuu a inflačná beštia ešte nie je úplne skrotená. Aj naďalej vidím nezanedbateľné riziko, že sa rast cien môže opätovne rozbehnúť tým neželaným tempom. Či už v dôsledku vývoja vo svete, alebo v dôsledku uponáhľaného znižovania sadzieb," varoval guvernér NBS.

Nemá sa kam ponáhľať

ECB sa podľa neho nemá kam ponáhľať.

Po prázdninách bude k dispozícii množstvo nových informácií o tom, ako sa darí ekonomike, ako sa vyvíjajú mzdy, ako je na tom trh práce, prípadne čo sa bude diať za hranicami Európy.

"Cieľ poznáme a verím, že sa k nemu postupne dostaneme. Určite k nemu už dnes smerujeme. Počkáme si teda na september, na čerstvé údaje. Na predikciu. Ak to bude potrebné, tak sa stane, čo sa má stať. Alebo možno aj nie," dodal Kažimír.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok