Putin: Rusko má viac jadrových zbraní ako Európa. K víťazstvu na Ukrajine ich nepotrebujú

7.6.2024 17:42

Rusko nepotrebuje na víťazstvo vo vojne na Ukrajine jadrové zbrane, vyhlásil na ekonomickom fóre v Petrohrade ruský prezident Vladimir Putin. Uviedol tiež, že nepočíta s mobilizáciou, armáda má dostatok dobrovoľníkov. Od začiatku roka podľa neho na Ukrajine dobyli 47 dedín.

Putin
Foto: TASR/AP

Systém včasného varovania

Putin na jednej strane vyhlásil, že Rusko nemá potrebu premýšľať o jadrovej vojne, na druhej ale zdôraznil, že má viac jadrových zbraní ako Európa.

Tiež podotkol, že Európa nemá na rozdiel od Ruska a Spojených štátov systém včasného varovania.

Ruská jadrová doktrína, ktorá umožňuje nasadenie jadrových zbraní len vo výnimočnom prípade, ak by bola ohrozená suverenita a teritoriálna integrita krajiny, sa dá zmeniť, poznamenal ďalej ruský prezident.

"To isté sa týka jadrových testov. V prípade potreby testy uskutočníme, ale zatiaľ taká potreba nie je," povedal.

Ruský prezident ďalej vyjadril presvedčenie, že jeho krajina na Ukrajine postupuje a podarí sa jej naplniť vojnové plány. Od začiatku roka sa podľa neho ruskej armáde upísalo vyše 160-tisíc ľudí, a má teda dostatok dobrovoľníkov.

Putin tiež zopakoval, že zváži posielanie zbraní protivníkom západných krajín, ktoré dodávajú zbrane Ukrajine. "Ale nie som pripravený povedať, že to urobíme zajtra," dodal.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok