Na Spiši sa pýšia najzelenšou školou na Slovensku

6.6.2024 07:34

Vybrali sa správnym smerom. Na Strednej priemyselnej škole technickej na Hviezdoslavovej ulici v Spišskej Novej Vsi vsadili na zaujímavý a ekologický projekt. Na zreteli mali zlepšenie klímy a životného prostredia, no aj zatraktívnenie vzdelania. Celkové náklady stáli 1 345 000 eur, pričom väčšina - 800-tisíc bolo z eurofondov a štátnej podpory. Zvyšnou sumou prispel Košický samosprávny kraj (KSK).

skola 1.jpeg
Košický samosprávny kraj

Na tejto spišskej škole nezabudli na špeciálne zavlažovanie zo strechy, no takisto aj spod zeme. „Teší nás, že táto škola prešla veľkou rekonštrukciou a právom sa hrdí tým, že je najzelenšia na Slovensku. Má vynikajúce prístrojové vybavenie a vďaka svojmu zameraniu umožňuje študentom, aby sa ľahko uplatnili na trhu práce. A to na takých pozíciách, ktoré majú vyššiu pridanú hodnotu, teda aj mzdy. V poslednom období pritom stúpa počet firiem v našom kraji, ktoré majú záujem o rozvoj technológií a robotiku, čo je alfa a omega práve v tomto segmente,“ povedal košický župan Rastislav Trnka.

Využívajú dažďovú vodu

Vedenie školy spustilo najväčší projekt, ktorého súčasťou je výstavba nového vzdelávacieho a prezentačného centra robotiky a inteligentných výrobných systémov. V novej budove aj s najnovšími technológiami v oblasti automatizácie plánujú vzdelávať ďalšie generácie stredoškolákov vo veľmi perspektívnych odboroch.

Významný enviromentálny projekt vodozádržnych opatrení sa jednoznačne ujal. „Účelom bolo zadržiavanie dažďovej vody zo striech v celom areáli školy a jej využitie na zavlažovanie parku, zelených záhrad, átria a záhonov. Práve s podporou KSK sa všetko podarilo včas zrealizovať,“ uviedol riaditeľ tejto školy Ladislav Ruttkay. 

Na samotné zavlažovanie slúži šesť retenčných nádrží pod zemou s kapacitou vyše 200-tisíc litrov. Prínosom je najmä skvalitnenie mikroklímy, pričom súčasťou projektu s výrazným ekologickým efektom bolo vybudovanie vegetačnej strechy s plochou takmer tisíc metrov štvorcových.

skola 2.jpeg Košický samosprávny kraj Stredná priemyselná škola technická

Zelená strecha a átrium

Zelená strecha je zavlažovaná a prospieva životnému prostrediu. Z bývalého asfaltového ihriska dokázali vytvoriť atraktívny a príťažlivý park a skutočným architektonickým unikátom je vytvorenie akademického átria na nádvorí. Má vegetačné steny a okrem estetickej funkcie prispieva aj k zmierneniu vysokých teplôt.

Tvorcovia mysleli aj na dažďové záhrady, jazierko, kvetinové záhony, pódium a lavičky na sedenie.

V konečnom dôsledku okrem klimatického prínosu badať aj ten úplne triviálny, aby na Spiši ešte viac zatraktívnili vzdelávanie študentov. Vďaka projektu o ich budúcnosť v perspektívnych profesiách ani nemôže byť núdza.

Máš dobrý tip na reportáž?

Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.

Zistiť viac
zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok