Eurovoľby 2024: Predvolebné ticho sa blíži. Čo je a nie je dovolené počas moratória?

2.6.2024 10:34

Volebnú kampaň musia politické subjekty, ktoré kandidujú v eurovoľbách, ukončiť najneskôr 5. júna o polnoci. Od 6. júna bude plynúť 48-hodinové moratórium. Ministerstvo vnútra SR o tom informuje na svojom webe. Počas moratória je podľa zákona zakázané zverejňovať výsledky prieskumov verejnej mienky a volebných ankiet. Moratórium trvá až do skončenia hlasovania v deň volieb.

Eurovoľby sprievodca grafika
Foto: ta3/Canva

Čo sa smie a čo nie?

Počas moratória je zakázaná akákoľvek činnosť v prospech a neprospech politickej strany alebo koalície, za ktorú sa obvykle platí úhrada, "smerujúca k propagácii ich činnosti, cieľov a programu".

Bezplatné statusy na sociálnej sieti sa za volebnú kampaň nepovažujú. "Avšak status zverejnený za odplatu (sponzorovaný príspevok) je volebnou kampaňou," upozorňuje MV.

Strany môžu na kampaň minúť najviac tri milióny eur. Financie určené na kampaň musí strana viesť na transparentnom účte. Údaje na ňom musia byť nepretržite prístupné tretím osobám a musia zobrazovať prehľad platobných transakcií. Na transparentný účet musia byť vložené peniaze výlučne prevodom z iného účtu. Výpisy z účtu musí kandidát uchovávať päť rokov od ich vydania.

Voľby do Európskeho parlamentu sa budú na Slovensku konať v sobotu 8. júna. V eurovoľbách kandiduje 22 strán a jedna koalícia. Slováci budú voliť 15 europoslancov na päťročné volebné obdobie. Zakrúžkovať môžu najviac dvoch kandidátov z jednej kandidátnej listiny.

Pozrite si archívnu reportáž z marca 2024 o tom, ktoré strany kandidujú do europarlamentu. Pirátska strana - Slovensko sa medzitým vzdala v prospech Demokratov.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok