Polícia bežne zatvára ľudí do ilegálnych priestorov, tvrdí ombudsmanka

TA3 TASR
19.10.2016 11:04

Polícia má vytvorené priestory, ktoré využíva na obmedzenie osobnej slobody osôb, no nie sú celami policajného zaistenia a neplatí v nich právny režim. Upozornila na to verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová.

Predkladá mimoriadnu správu

Podľa ombudsmanky Jany Dubovcovej sú priestory, ktoré polícia využíva na obmedzenie osobnej slobody osôb, nelegálne a polícia ich využíva bežne. Ide zväčša o mrežami oddelenú časť chodby, v ktorej sa nachádza iba stolička a zabudované oká či držadlá na pripútanie osoby.

Do NR SR preto predkladá mimoriadnu správu, ktorou žiada ich okamžité zrušenie. "Je to maximálne závažné porušovanie základných práv, ktoré sa týka veľkého počtu ľudí. Polícia to používa ako bežnú rutinnú prax, to je v demokratickom a právnom štáte neprípustné," povedala Dubovcová, ktorá navrhla prerokovať jej mimoriadnu správu na najbližšej schôdzi parlamentu.

"Prioritne je potrebné zrušiť tieto priestory a zakázať takúto prax. V opačnom prípade to Slovensko vyčleňuje z priestoru európskych demokratických štátov," podotkla. Ako tvrdí, využila všetky možné prostriedky na to, aby k zmene došlo, no doteraz sa tak nestalo.

Prieskum z roku 2014

V roku 2014 sa verejná ochrankyňa práv rozhodla venovať prieskumu podmienok v celách policajného zaistenia. V rámci tohto prieskumu bolo navštívených 19 policajných útvarov, kde sa zistilo, že polícia využíva takéto priestory. Dubovcová eviduje aj štyri podnety od dotknutých osôb a podľa nej je dôkazom nelegálnosti takýchto priestorov aj nedávny prípad dobitého muža na polícii v Lučenci.

"Ten dôkaz tu máme, lebo ten človek bol dobitý skoro na smrť v týchto priestoroch. Bol tam bez akéhokoľvek dokladovania umiestnený viac ako 24 hodín, bez prístupu k WC a k vode. Bez možnosti zavolať si pomoc, čo je absolútne neprijateľný postup v demokratickom a právnom štáte," skonštatovala Dubovcová.

Tomáš Čitbaj z Kancelárie verejného ochrancu práv upozornil, že v zákone je jasne uvedené, že jediný spôsob obmedzenia osobnej slobody na policajnej stanici je možný prostredníctvom cely policajného zaistenia. "Žiadny iný spôsob polícia použiť nemôže. To vyplýva z Ústavy SR, ktorá hovorí, že nikoho nemožno stíhať ani pozbaviť slobody inak ako z dôvodov a spôsobom, ktorý ustanovuje zákon. Je otázka, prečo polícia koná, ako koná, keď je stanovený zákonný limit," poznamenal.

Útvary navštívil aj Európsky výbor

Ministerstvo vnútra uviedlo, že v roku 2013 navštívil útvary Policajného zboru Európsky výbor na zabránenie mučenia a neľudského či ponižujúceho zaobchádzania alebo trestaniu a v správe vzniesol námietku, ktorá sa týkala využívania takzvaných vyhradených priestorov, avšak ich existenciu nenamietal. "Odporučil prijať opatrenia v súvislosti s režimom. Uviedol, že vzhľadom na malé rozmery a nedostatočné vybavenie je väčšina vyhradených priestorov nevhodná na zadržiavanie osôb na dlhší čas ako niekoľko hodín," vysvetlil tlačový odbor rezortu.

Ministerstvo tvrdí, že vyhradené priestory sa využívajú po individuálnom posúdení každého prípadu a len na nevyhnutne potrebný čas. Ak policajné oddelenie nemá celu policajného zaistenia, je podľa rezortu potrebné určiť, v ktorých priestoroch sa bude osoba nachádzať. "Aby sa zároveň dbalo na bezpečnosť policajtov, ale aj iných osôb, ktoré sa na útvare nachádzajú, ako i bezpečnosť samotnej zadržanej osoby. Zároveň aby táto osoba nemala verbálny či vizuálny kontakt s inými osobami ako príslušníkmi Policajného zboru," uviedlo ministerstvo.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok