Atentát by mala prešetriť medzinárodná komisia. Liberáli chcú zabrániť šíreniu klamstiev, rezort vnútra má iný názor

28.5.2024 12:14 , Aktualizované: 28.5.2024 18:33

Opozičná SaS navrhuje vznik medzinárodnej vyšetrovacej komisie k atentátu na premiéra Roberta Fica so zástupcami koalície aj opozície. Chce tak predísť šíreniu dezinformácií či účelových dezinterpretácií týkajúcich sa vyšetrovania, informovali o tom na tlačovej konferencii.

Zásah voči dezinformáciám

Ministerstvo vnútra reagovalo, že prípadný vznik komisie bude možný až po ukončení vyšetrovania prípadu.

"Je dôležité, aby bol atentát vyšetrený tak, aby nedošlo k pochybeniam a zneužívaniu rôznych informácií účelovo, či už voči médiám alebo opozícii, alebo komukoľvek inému," vyhlásil poslanec za SaS Juraj Krúpa.

Zámerom komisie by malo byť podľa neho predchádzať alebo vyšetrovať dezinformácie a dezinterpretácie týkajúce sa atentátu, ale aj prešetrenie možných pochybení v prípade vyšetrovania polície alebo úradu na ochranu ústavných činiteľov.

Pozrite si archívnu reportáž z 27. mája 2024 o nálade v spoločnosti po atentáte na premiéra.

Útok vyšetruje tím

"Za účelom dôkladného vyšetrenia atentátu na premiéra vznikol odborný vyšetrovací tím. Dozor nad ním prevzala generálna prokuratúra. Prípadný vznik medzinárodnej vyšetrovacej komisie bude možný až po celkovom ukončení vyšetrovania orgánmi činnými v trestnom konaní," uviedol v reakcii hovorca rezortu vnútra Matej Neumann.

Líder SaS Branislav Gröhling doplnil, že k spoločenskému zmieru by prispelo aj zastavenie vulgárnych a osobných útokov na médiá, novinárov a politických oponentov. Žiada tiež zaručenie slobody slova a slobody médií, teda ochranu médií pred politickými tlakmi.

Pozrite si celú tlačovú besedu SaS o predpokladoch pre celospoločenský zmier.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok