Moskva nemá silu zaútočiť na Kyjev. Západ sa bojí porážky Ruska rovnako ako porážky Ukrajiny, vyhlásil Zelenskyj

18.5.2024 10:24

Západ sa bojí porážky Ruska rovnako ako porážky Ukrajiny, čo je absurdné. Povedal to v piatok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore s agentúrou AFP.

Rusko útočí na Charkov, pretože nemôže na Kyjev

V exkluzívnom rozhovore ďalej okrem iného kritizoval Západ za to, že zakázal Ukrajine používať ním dodané zbrane na útoky na ruské územie. Vyjadril tiež presvedčenie, že Rusko chce útočiť na Charkov, ale nemá dostatok prostriedkov na nový rozsiahly útok na Kyjev.

"Nachádzame sa v absurdnej situácii, keď má Západ strach, že Rusko vojnu prehrá. A nechce, aby ju prehrala Ukrajina. Pretože konečné víťazstvo Ukrajiny povedie k porážke Ruska. A konečné víťazstvo Ruska povedie k porážke Ukrajiny," povedal Zelenskyj v rozhovore, ktorý AFP začala zverejňovať v noci na sobotu.

Ukrajinský prezident sa tiež posťažoval, že Západ Ukrajine zakazuje používať zbrane dodané Európou a Spojenými štátmi na údery na ruské územie. "Oni na nás môžu útočiť zo svojho územia, to je najväčšia výhoda, akú Rusko má, a my nemôžeme so západnými zbraňami podniknúť nič proti ich systémom umiestneným na ruskom území. Nemáme na to právo," kritizoval Zelenskyj a dodal, že si na túto skutočnosť tento týždeň sťažoval americkému ministrovi zahraničia Antonymu Blinkenovi.

Ukrajina chce dosiahnuť rovnosť s Ruskom vo vzduchu

Ukrajina podľa prezidenta má oproti potrebe len štvrtinu prostriedkov protivzdušnej obrany. Krajina by podľa Zelenského tiež potrebovala 120 až 130 lietadiel F-16, aby vo vzduchu dosiahla rovnosť s Ruskom.

Zelenskyj vyjadril presvedčenie, že Rusko chce zaútočiť na druhé najväčšie ukrajinské mesto Charkov. Útoky z posledných dní v Charkovskej oblasti podľa Zelenského môžu byť prvou vlnou očakávanej ruskej ofenzívy.

Ruský prezident Vladimir Putin v piatok počas návštevy Číny uviedol, že ruskí vojaci postupujú podľa plánu a s dobytím Charkova sa zatiaľ nepočíta. Cieľom je podľa jeho tvrdenia vytvoriť nárazníkovú zónu.

Podľa Zelenského Rusko nemá prostriedky na začatie nového rozsiahleho útoku na Kyjev. "Nemajú sily na rozsiahlu ofenzívu na hlavné mesto, akú vykonali na začiatku invázie," povedal Zelenskyj. Hlavnými cieľmi Kremľa sú teraz podľa neho Donbas a Charkov na východe a severovýchode Ukrajiny.

Pozrite si archívnu reportáž zo 17. mája 2024 o tom, aký je aktuálny stav na bojisku a v Rusku.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok