Rada Európy má obavy pri návrhoch slovenských zákonov o mimovládkach a RTVS. Poslancom odporúča hlasovať proti

14.5.2024 11:04

Komisár Rady Európy (RE) pre ľudské práva Michael O'Flaherty vyjadril znepokojenie v súvislosti s tým, či sú dva návrhy slovenských zákonov týkajúce sa občianskej spoločnosti a verejnoprávneho vysielateľa zlučiteľné s normami v oblasti ľudských práv.

Európska únia
Facebook/GLOBSEC

Uviedol to v liste adresovanom podpredsedovi Národnej rady SR a štyrom predsedom parlamentných výborov, ktorý zverejnili v utorok.

O'Flaherty v súvislosti s návrhom zákona o neziskových organizáciách zdôraznil, že pri navrhovaných sankciách za nesplnenie nových povinností týkajúcich sa ročného podávania správ, vrátane možnosti zrušenia mimovládnej organizácie, chýbajú primerané procesné záruky. Spresnil, že uvedený návrh nespĺňa dostatočne požiadavky nevyhnutnosti a primeranosti.

Výzva na neprijatie návrhu

Komisár vyjadril aj obavy z toho, že registrácia a označovanie "organizácií so zahraničnou podporou" bude mať pre občiansku spoločnosť na Slovensku "mrazivý efekt", a preto vyzval poslancov Národnej rady SR, aby neprijímali predložený návrh zákona.

V súvislosti s návrhom zákona, ktorý chce nahradiť súčasné verejnoprávne médium RTVS novým subjektom pod značkou STVR, komisár O'Flaherty zdôraznil dôležitosť stanovenia legislatívnych rámcov, ktoré zabezpečia nezávislosť verejnoprávnych médií od vládnej kontroly.

Vyzval NR SR, aby dôkladne zvážila obavy, že niektoré prvky návrhu tohto zákona môžu podkopať záruky prevádzkovej a redakčnej nezávislosti verejnoprávneho vysielateľa.

List Michaela O'Flahertyho je adresovaný podpredsedovi NR SR Petrovi Žigovi, predsedovi Ústavnoprávneho výboru Miroslavovi Čellárovi, predsedovi Výboru pre verejnú správu a regionálny rozvoj Michalovi Šipošovi, šéfke Výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny Lucii Plavákovej a predsedovi Výboru pre kultúru a médiá Romanovi Michelkovi.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok