Pomoc už prichádza a ďalšie vojenské zásoby sú na ceste. Blinken pricestoval do Kyjeva

14.5.2024 10:19 , Aktualizované: 14.5.2024 10:46

Vojenská pomoc z nedávno schváleného amerického balíka pomoci už začala prichádzať na Ukrajinu a ďalšie zásoby sú na ceste. Dnes to na začiatku stretnutia s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským povedal v Kyjeve americký minister zahraničia Antony Blinken, napísala agentúra Reuters.

Zelenskyj šéfovi americkej diplomacie podľa ruskojazyčného webu stanice BBC poďakoval za pomoc, ktorú označil za kriticky dôležitú.

Chýba protivzdušná obrana

Zelenskyj ďalej uviedol, že jeho vlasti napadnutej Ruskom teraz najviac chýbajú prostriedky protivzdušnej obrany. Potrebuje ju hlavne Charkovská oblasť na východe krajiny, ktorá susedí s Ruskom.

Na jej ochranu pred ruskými vzdušnými údermi Ukrajina podľa ukrajinského prezidenta potrebuje najmenej dve ďalšie batérie protivzdušnej obrany.

Šéf americkej diplomacie dorazil dnes do Kyjeva na neohlásenú návštevu. Cieľom cesty je podľa agentúry AP uistiť Ukrajinu v čase zosilnených útokov ruských inváznych vojsk o americkej podpore.

Americký Kongres pred časom schválil dlho odkladaný balík pomoci v hodnote 61 miliárd dolárov, ktorý má okrem iného doplniť ťažko vyčerpané ukrajinské zásoby delostrelectva a protivzdušnej obrany.

Prvá časť už je na Ukrajine

V pondelok Biely dom uviedol, že Ukrajina už prvú časť vojenskej pomoci z nového amerického balíka dostala. Vysoko postavený americký činiteľ, ktorý Blinkena sprevádza, podľa agentúry AP vo vlaku do ukrajinskej metropoly povedal, že USA Ukrajincom poskytli dodávky pre delostrelectvo, rakety do protivzdušnej obrany aj balistické strely dlhého doletu, pričom niektoré zbrane sú už v prednej línii.

Rusko po viac ako dvoch rokoch od začiatku invázie zosilňuje svoju ofenzívu najmä na východe krajiny, v posledných dňoch Ukrajinci s ťažkosťami odvracajú pozemné ruské útoky v Charkovskej oblasti.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok