Šimkovičová aj Dolinková ustáli odvolávanie a zostávajú vo funkcii. Opozícia to odmieta

14.5.2024 08:17 , Aktualizované: 14.5.2024 13:58

Poslancom parlamentu sa nepodarilo odvolať Martinu Šimkovičovú ani Zuzanu Dolinkovú z ministerských postov. Za vyslovenie nedôvery oboch bolo len 64 z 142 prítomných poslancov. Koalícia po hlasovaní Šimkovičovej zatlieskala.

Návrhy opozície

Návrh na odvolanie ministerky kultúry podali opozičné PS a SaS ešte vo februári. Ministerka podľa nich neprimerane zasahuje do slobody kultúry svojimi výrokmi a krokmi. Šimkovičová ich argumenty odmietla, deklarovala napĺňanie vízie pre kultúru z vládneho programu. Zastali sa jej aj koaliční kolegovia a členovia vlády.

Ministerku zdravotníctva zas navrhli odvolať hnutie Slovensko, PS a KDH. Argumentujú neriešením problémov zdravotníctva, ako kolabujúci ambulantný sektor či nedostatok sestier. Hovoria aj o ohrozovaní eurofondov. Dolinková odmietla ich výčitky. Tvrdí, že jej rezort postupne rieši spomínané problémy. Informovala, že pripravuje aj reformu všeobecnej ambulantnej starostlivosti. o jej osude budú hlasovať o jedenástej.

Poslanci majú na programe aktuálnej 12. schôdze ešte niekoľko neprerokovaných bodov.

Pozrite si živý vstup Diany Štrusovej pred odvolávaním ministeriek.

Pozrite si živý vstup redaktorky Štrusovej po hlasovaní:

Opoziční poslanci odmietajú ministerky v ich funkciách

Opozícia nesúhlasí so zotrvaním ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej (Hlas-SD) ani šéfky rezortu kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS) vo funkciách. Tvrdí, že na ich odchod existuje viacero dôvodov. Vyplýva to z ich vyjadrení po tom, ako Národná rada SR odmietla opozičné návrhy na odvolanie ministeriek.

Kritika Šimkovičovej

"To, ako riadi Martina Šimkovičová rezort kultúry, je nemožné udržať ešte tri a pol roka," poznamenala poslankyňa za PS Zora Jaurová. Myslí si, že ministerka každým slovom presviedča verejnosť o tom, že kultúre nerozumie a nemá ju rada. Voči jej fungovaniu sú podľa slov poslankyne kritickí aj niektorí vládni poslanci.

Hnutie Slovensko namietalo Šimkovičovej nekompetentnosť. Už jej samotnú nomináciu na danú pozíciu označilo za výsmech čestným a charakterným ľuďom. "Od vzniku vlády bolo jasné, že kultúra na Slovensku bude vystavená kritike, problémom a neúspechu rezortu aj z dôvodu nekompetentnosti a nepripravenosti vedenia ministerstva," skonštatoval poslanec za hnutie Lukáš Bužo.

Aj strana SaS vyčítala šéfke rezortu okrem iného neschopnosť a nespôsobilosť prijať kritiku. "Je to osoba, ktorá sa nikdy nemala ministerkou kultúry stať," podotkla poslankyňa za SaS Mária Kolíková. Člen strany René Parák upozornil na zlyhania ministerstva pri dotačnom programe Obnovme si svoj dom.

Dolinková zlyhala, tvrdí SaS

Za negatívne považuje PS aj zotrvanie Dolinkovej vo funkcii ministerky zdravotníctva. "Keď Dolinková ostáva na svojom poste, ostávajú aj naše problémy zdravotníctva," poznamenal poslanec Oskar Dvořák (PS). Hnutie sa bude podľa jeho slov naďalej pýtať, ako plánuje šéfka rezortu riešiť napríklad vysoké doplatky v zdravotníctve či nedostatok sestier.

Hnutie Slovensko zase tvrdí, že Dolinková robí rozhodnutia, ktoré nepomáhajú pacientom, ale oligarchom a záujmovým skupinám. "Vrcholom jej doterajšieho pôsobenia je 'zarezanie' už pripravenej výstavby Univerzitnej nemocnice na Rázsochách," povedal poslanec a exminister zdravotníctva Marek Krajčí z hnutia.

Aj strana SaS si myslí, že Dolinková na poste ministerky zlyhala. "Ministerka nerobí fakticky nič pre riadnu optimalizáciu siete nemocníc, necháva, aby zdravotníctvo kľaklo na kolená," dodala Kolíková. Daný rezort podľa jej slov potrebuje ministra schopného riešiť krízovú situáciu.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok